Canvas - en to fr_FR translation catalogue (938 entries)

en: "Business" Setup
fr_FR: Configuration "Business"

en: "Business" Slider
fr_FR: "Business" Diaporama

en: "Edit" link for the post.
fr_FR: "Modifier" le lien pour l'article.

en: "Magazine" Grid
fr_FR: "Magazine" Grille

en: "Magazine" Slider
fr_FR: "Magazine" Diaporama

en: "Read more" area below posts
fr_FR: Zone "Lire la suite" sous les articles

en: "Widgets" Page Template
fr_FR: Modèle de page «Widgets»

en: %1$s Archives: %2$s
fr_FR: %1$s Archives : %2$s

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s of the WooFramework! Please upgrade your WordPress to the latest version to use the latest functionality.
fr_FR: %1$s est <strong>obsolète</strong> depuis la version %2$s de WooFramework! Mettez à jour WordPress pour utiliser les dernières fonctionnalités.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s of the WooFramework! Use %3$s instead.
fr_FR: %1$s is <strong>déprécié</strong> depuis la version  %2$s of de WooFramework ! Utilisez %3$s à la place.

en: %1$s offers support for several plugins allowing you add advanced functionality at the click of a button.
fr_FR: %1$s offre un support pour plusieurs extensions permettant d'ajouter des fonctionnalités avancées avec le simple clic d'un bouton.

en: %s Custom Settings
fr_FR: %s Réglages personnalisés

en: %s Settings
fr_FR: %s Paramètres

en: %s to receive updates for your purchased WooThemes products.
fr_FR: %s pour recevoir les mises à jour de produits achetés sur WooThemes.

en: %sUpdate%s
fr_FR: %sMise à jour%s

en: <a href="%s" target="_blank">WooThemes Help Desk</a>
fr_FR: <a href="%s" target="_blank">Centre de support</a>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older Comments
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commentaires plus anciens

en: <strong>Important:</strong> This feature will be removed from the theme in the future and replaced with %s. Please download and install the plugin. <br /><br />Below you can setup and enable/disable the portfolio settings. When modifying the portfolio settings, please visit the <a href="%s">Settings - Permalinks</a> screen to refresh your WordPress URLs.
fr_FR: <strong>Important :</strong> Cette fonctionnalité sera supprimée dans le futur et remplacée par %s. Veuillez télécharger et installer cette extension. <br /><br />Vous pouvez activer/désactiver les paramètres de portfolio ci-dessous. Lorsque ces paramètres sont modifiés, veuillez vous rendre sur la page<a href="%s">Réglages - Permaliens</a> pour raffraichir vos URLs WordPress.

en: <strong>Remember:</strong> Every Ninja has a backup plan. Safe or not, always backup your theme before you update it or make changes to it.
fr_FR: <strong>Souvenez-vous :</strong> Chaque Ninja a une stratégie de sauvegarde. Que vous soyez sûr de vous ou non, faites tout le temps une sauvegarde de votre thème avant de le mettre à jour ou de faire des changements dessus.

en: <strong>Thanks!</strong> Your email was successfully sent.
fr_FR: <strong>Merci !</strong>Votre email a été envoyé.

en: A secondary sidebar for your website, used in three-column layouts.
fr_FR: Une barre latérale secondaire pour votre site, utilisée dans les affichages trois colonnes.

en: API Key required by Google Maps API.
fr_FR: Clé d’API requis par l’API Google Maps.

en: ATTENTION: A possible old version of the TimThumb script was detected in your theme folder. Please remove the following files from your theme as a security precaution.
fr_FR: ATTENTION : Une vielle version de TimThumb a été détectée dans le dossier de votre thème. Veuillez supprimer les fichiers suivants de votre thème pour des raisons de sécurité.

en: About The Author
fr_FR: A propos de l'auteur

en: Above portfolio item content
fr_FR: Sous le contenu du portfolio

en: Above post content
fr_FR: Au-dessus du contenu de l'article

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Activate the WooThemes Helper
fr_FR: Activer WooThemes Helper

en: Activate to add the custom text below to the theme footer.
fr_FR: Activer pour ajouter le texte ci-dessous dans le pied de page.

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Ad Code:
fr_FR: Ajouter code :

en: Add Featured Image to RSS feed
fr_FR: Ajouter les vignettes au flux RSS

en: Add New Portfolio Gallery
fr_FR: Ajouter un nouvel élément à la galerie de portfolio

en: Add New Portfolio Item
fr_FR: Ajouter un nouvel élément au portfolio

en: Add New Slide
fr_FR: Ajouter une nouvelle diapositive

en: Add New Slide Group
fr_FR: Ajouter groupe diapo

en: Add New Tumblog
fr_FR: Ajouter un nouveau Tumblog

en: Add a subscribe/connect widget.
fr_FR: Ajoute un widget souscription/connexion.

en: Add comma separated list for the tags that you would like to have displayed in the featured slider on the "Magazine" page template. For example, if you add "tag1, tag3" here, then all posts tagged with either "tag1" or "tag3" will be shown in the featured area. These posts will be excluded from normal posts below slider.
fr_FR: Ajoutez une liste des mots-clefs que vous souhaitez afficher dans le diaporama de la page d'accueil (séparez les par des virgules). Par exemple, si vous ajoutez  "mot1, mot3" ici, alors tous les articles marqués avec "mot1" ou "mot3" seront affichés dans la zone mise en avant. Ces articles seront par conséquent exclus de la zone des articles située sous le diaporama. (pour éviter les doublons).

en: Add embed code for video services like Youtube or Vimeo - Tumblog only.
fr_FR: Ajoutez le code d'intégration pour les services vidéos comme Dailymotion ou Youtube - Tumblog uniquement.

en: Add the featured image to your RSS feed
fr_FR: Ajouter les vignettes au flux RSS

en: Adjust the widths of the layout you'd like to customise and hit the "Save Changes" button. It's as easy as that!
fr_FR: Ajustez la largeur de l’affichage que vous souhaiter personnaliser et cliquez sur "Sauvegarder". C’est aussi simple que ça !

en: Advert
fr_FR: Pub

en: After
fr_FR: Après

en: All
fr_FR: Tous

en: All Portfolio Galleries
fr_FR: Toutes les  galeries de  portfolio

en: All Rights Reserved.
fr_FR: Tous droits réservés.

en: All Settings
fr_FR: Tous les réglages

en: All Slide Groups
fr_FR: Tous les groupes de diapos

en: All Tumblogs
fr_FR: Tous les tumblog

en: Alt text:
fr_FR: Texte alternatif :

en: An ecommerce toolkit to help you sell anything. Beautifully.
fr_FR: Une boîte à outils e-commerce qui vous permet de tout vendre.

en: An important WooFramework update is available (v%s). %sDownload new version%s (%sSee Changelog%s)
fr_FR: Une mise à jour importante du framework est disponible (v%s). %sTéléchargez la nouvelle version%s (%sVoir l'historique%s)

en: Animation Speed
fr_FR: Vitesse de l'animation

en: Archive Header Border Bottom
fr_FR: Bordure basse de l'en-tête d'archive

en: Archive Header Font Style
fr_FR: Police de caractère de l'en-tête des pages d'archive

en: Archives Page
fr_FR: Archives pour

en: Author Archive
fr_FR: Archive auteur

en: Auto Slide Interval
fr_FR: Intervalle défilement automatique

en: Auto Start
fr_FR: Démarrage automatique

en: Automatic Image Thumbnail
fr_FR: Vignette d'images automatique

en: Back to top
fr_FR: Remonter

en: Background Attachment
fr_FR: Positionnement de l'arrière-plan

en: Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan

en: Background Image Repeat
fr_FR: Répétition de l'image d'arrière-plan

en: Background Options
fr_FR: Options d'arrière-plan

en: Background image position
fr_FR: Position de l'image d'arrière-plan

en: Background options can also be set in <a href="%s">Appearance > Customize</a>. The options on that page <strong>override</strong> the background options below.
fr_FR: Les options d'arrière-plan peuvent aussi être définies dans <a href="%s">Apparance > Personnaliser</a>.  Les options de cette page <strong>remplacent</strong> les options d'arrière-plan ci-dessous.

en: Backup Settings
fr_FR: Réglages de la sauvegarde

en: Backup/Import Your Settings
fr_FR: Sauvegarder/Importer vos paramètres

en: Base Styling
fr_FR: Style de base

en: Before
fr_FR: Avant

en: Below you can control the generic slider settings which will apply to both Business and Magazine templates.
fr_FR: Ci-dessous vous pouvez contrôler les réglages génériques du diaporama qui s'appliqueront aux modèles de page Business et Magazine.

en: Below you can enable full width header and footer areas and set the background. You can set the styling options for the full width navigation under the Primary Navigation options. Please note that Boxed Layout must be disabled.
fr_FR: Ci-dessous vous pouvez activer l’en-tête et le pied de page sur toute la largeur de page, et définir un arrière-plan. Vous pouvez définir les options de la navigation pleine page dans les options de Navigation primaire. Veuillez noter que l’affichage emboîté doit être désactivé.

en: Below you can set the general site width and layout. To control the width of the columns in your themes layout, please visit the <a href="%s">Layout Manager</a>.
fr_FR: Ci-dessous vous pouvez régler l'apparence générale et la largeur du site. Pour contrôler la largeur des colonnes, veuillez vous rendre sur la page de <a href="%s">gestion d'affichage</a>.

en: Bio:
fr_FR: Bio :

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Bold/Italic
fr_FR: Gras/Italique

en: Border Bottom
fr_FR: Bordure basse

en: Border Left/Right
fr_FR: Bordure Gauche/Droite

en: Border Top
fr_FR: Bordure haute

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Box Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des boîtes

en: Box Border Left/Right
fr_FR: Bordure boîte Gauche/Droite

en: Box Border Top/Bottom
fr_FR: Bordure boîte Haut/Bas

en: Box Margin
fr_FR: Marge de la boîte

en: Box Rounded Corners
fr_FR: Bords arrondis de la boîte

en: Box Shadow
fr_FR: Ombre de la boîte

en: Boxed Layout
fr_FR: Affichage emboîté

en: Boxed Layout Style
fr_FR: Style d'affichage emboîté

en: Business Page Template
fr_FR: Modèle de page Business

en: Business Template
fr_FR: Modèle de page Business

en: Button Color
fr_FR: Couleur des boutons

en: Button Hover Color
fr_FR: Couleur des liens au survol de la souris

en: By
fr_FR: Par

en: Canvas
fr_FR: Active la fonctionnalité Tumblog dans Canvas.

en: Canvas is responsive, meaning it adapts its layout on mobile devices. Enabling Fixed Layout will remove the responsive layout on mobile devices.
fr_FR: Ce thème est responsive (adaptatif), c'est-à-dire qu’il s’adapte aux terminaux mobiles. Activer l’affichage fixe rendra votre site identique sur les terminaux mobiles.

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories for the post.
fr_FR: Catégorie(s) de l'article.

en: Category:
fr_FR: Catégorie :

en: Center
fr_FR: Centre

en: Change the default text in this area.
fr_FR: Changer le texte par défaut de cette zone.

en: Changelog
fr_FR: Historique

en: Choose a file
fr_FR: Choisir un fichier

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Comments Background Color (even threads)
fr_FR: Couleur de fond des commentaires

en: Comments are closed
fr_FR: Les commentaires sont fermés

en: Comments are closed.
fr_FR: <span class="meta-nav">&larr;</span> Commentaires plus anciens

en: Comments for the post.
fr_FR: Commentaires pour l'article.

en: Component:
fr_FR: Composant :

en: Configure %s
fr_FR: Configurer %s

en: Connect
fr_FR: Connexion

en: Contact Form
fr_FR: Coordonnées Google Maps pour le Formulaire de Contact

en: Contact Form E-Mail
fr_FR: Email formulaire de contact

en: Contact Form Google Maps Coordinates
fr_FR: Coordonnées Google Maps pour le Formulaire de Contact

en: Contact Form Submission from
fr_FR: Formulaire de contact reçu de

en: Contact Information
fr_FR: Information de contact

en: Contact Information Panel
fr_FR: Activer le Panneau d’Informations de Contact

en: Contact Page
fr_FR: Page de Contact

en: Content Formats
fr_FR: Formats du contenu

en: Continue Reading
fr_FR: Continuer la lecture

en: Continue Reading &rarr;
fr_FR: Continuer la lecture &rarr;

en: Current Page Content
fr_FR: Contenu page courante

en: Current theme preview
fr_FR: Prévisualiser le thème actuel

en: Custom CSS
fr_FR: CSS personnalisés

en: Custom Favicon
fr_FR: Favicon personnalisé

en: Custom HTML and Text that will appear in the footer of your theme.
fr_FR: Texte et code HTML qui apparaitront dans le pied de page du site.

en: Custom Logo
fr_FR: Logo personnalisé

en: Custom Placeholder
fr_FR: Image de base

en: Custom Text (Left)
fr_FR: Texte personnalisé (gauche)

en: Custom Text (Right)
fr_FR: Texte personnalisé (droite)

en: Customize the Shortcode
fr_FR: Personnaliser le raccourci

en: Dashed
fr_FR: Tirets

en: Data above the content of your blog posts.
fr_FR: Donnée au-dessus du contenu des articles de votre blog.

en: Data above the content of your portfolio items.
fr_FR: Donnée au-dessus du contenu des portfolios.

en: Data below each blog post.
fr_FR: Sous chaque article de blog.

en: Default Map Type
fr_FR: Type de carte par défaut

en: Default Map Zoom Level
fr_FR: Niveau de zoom par défaut des cartes

en: Delicious URL
fr_FR: URL Delicious

en: Designed by
fr_FR: Design par

en: Designed by <a href="http://www.woothemes.com">WooThemes</a>.
fr_FR: Conçu par <a href=" http://www.lcp-europeen.eu/ ">LCdPE</a>.

en: Direct link to this comment
fr_FR: Lien direct vers ce commentaire

en: Disable ALL Custom Styling
fr_FR: Désactiver TOUS les styles personnalisés

en: Disable Archive Header RSS link
fr_FR: Désactivez le lien RSS de l'en-tête des pages d'archive

en: Disable Footer Widgets
fr_FR: Désactiver les widgets en pied de page

en: Disable Mousescroll
fr_FR: Désactiver le défilement souris

en: Disable Portfolio
fr_FR: Désactiver le portfolio

en: Disable Post Author
fr_FR: Désactiver la section auteur de l'article

en: Disable RSS link in Archive header
fr_FR: Désactivez le lien RSS de l'en-tête des pages d'archive

en: Disable Slides Admin Menu
fr_FR: Désactiver le menu d'admin des diaporamas

en: Disable Social Icons
fr_FR: Désactiver les icones sociales

en: Disable Subscription Form
fr_FR: Désactiver le formulaire d'abonnement

en: Disable in Pages
fr_FR: Désactiver dans les pages

en: Disable in Posts
fr_FR: Désactiver dans les articles

en: Disable output of all custom styling (CSS) from the theme options and use default styles from the stylesheet.
fr_FR: Désactiver tous les styles CSS personnalisés et utiliser les styles par défaut.

en: Disable post author below post?
fr_FR: Désactiver la section auteur de l'article sou l'article ?

en: Disable the footer widgets on this template.
fr_FR: Désactiver les widgets en pied de page pour ce modèle de page.

en: Disable the portfolio functionality.
fr_FR: Désactive la fonctionnalité de portfolio.

en: Disable the slides admin menu functionality.
fr_FR: Désactiver le menu diaporama du panneau d'admin.

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Display Breadcrumbs
fr_FR: Afficher les fils d'ariane

en: Display Options
fr_FR: Options d'affichage

en: Display Order
fr_FR: Ordre d'affichage

en: Display The Post Excerpts
fr_FR: Afficher l'extrait d'article

en: Display The Post Titles
fr_FR: Activer titres d'articles

en: Display a link to the cart in the main navigation
fr_FR: Afficher un lien vers le panier dans le menu de navigation

en: Display dynamic breadcrumbs on each page of your website.
fr_FR: Afficher des fils d'ariane dynamiques sur chaque page de votre site.

en: Display item and amount totals in the cart in the main navigation
fr_FR: Afficher éléments et montant du panier dans le menu de navigation

en: Display the features or services you offer.
fr_FR: Afficher fonctionnalités ou les services que vous offrez.

en: Divider
fr_FR: Séparateur

en: Do the portfolio items link to the lightbox, or to the single portfolio item screen?
fr_FR: Lier les éléments du portfolio à la visionneuse (zoom de l'image) ou vers la page spécifique de cet élément ?

en: Dotted
fr_FR: Pointillés

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download Export File
fr_FR: Télécharger le fichier d&rsquo;export

en: Dropdown menu border
fr_FR: Bordure du menu déroulant

en: Dynamic Image Resizing
fr_FR: Redimensionnement automatique des images

en: Dynamic Images
fr_FR: Images dynamiques

en: E-mail
fr_FR: Courriel

en: E-mail has not been setup properly. Please add your contact e-mail!
fr_FR: Le courriel n'a pas été configuré correctement. Veuillez ajouter votre adresse courriel de contact !

en: Edit
fr_FR: Éditer

en: Edit Portfolio Gallery
fr_FR: Modifier la galerie de portfolio

en: Edit Portfolio Item
fr_FR: Modifier un élément de portfolio

en: Edit Slide
fr_FR: Modifier une diapositive

en: Edit Slide Group
fr_FR: Modifier groupe diapo

en: Edit Tumblog
fr_FR: Modifier tumblog

en: Email
fr_FR: Adresse courriel

en: Embed
fr_FR: Intégration

en: Enable Custom Footer (Left)
fr_FR: Activer le lien perso dans le pied de page (gauche)

en: Enable Custom Footer (Right)
fr_FR: Activer le pied de page personnalisé (droite)

en: Enable E-mail Icon
fr_FR: Activer l'icône email

en: Enable Featured Slider
fr_FR: Activer le diaporama mis en avant

en: Enable Fixed Mobile Layout
fr_FR: Activer l'affichage Mobile Fixe

en: Enable Full Width Footer
fr_FR: Activer le pied de page en pleine largeur

en: Enable Full Width Header
fr_FR: Activer l'affichage sur toute la largeur

en: Enable Layouts
fr_FR: Activer les affichages

en: Enable Lightbox
fr_FR: Activer la visionneuse d'images

en: Enable Old Portfolio Look
fr_FR: Activer l'ancien Portfolio

en: Enable RSS
fr_FR: Activer RSS

en: Enable Related Posts
fr_FR: Activer les articles relatifs

en: Enable Search
fr_FR: Activer recherche

en: Enable Search in the right navigation.
fr_FR: Afficher la recherche dans le menu à droite.

en: Enable Single Portfolio Gallery
fr_FR: Activer la galerie de portfolio

en: Enable Subscribe & Connect - Single Post
fr_FR: Activer la souscription & connexion - Pages d'articles

en: Enable Subscribe Icon
fr_FR: Activer les icônes de souscription

en: Enable Subscribe and Connect
fr_FR: Activer la souscription & connexion

en: Enable Tumblog Functionality
fr_FR: Activer les fonctionnalités Tumblog

en: Enable Tumblog functionality in Canvas.
fr_FR: Active la fonctionnalité Tumblog dans Canvas.

en: Enable box shadow. Will only show in CSS3 compatible browser.
fr_FR: Activer l'ombre des boîtes. S'affichera uniquement sur les navigateurs internet compatibles CSS3.

en: Enable related posts in the subscribe area. Uses posts with the same <strong>tags</strong> to find related posts. Note: Will not show in the Subscribe widget.
fr_FR: Activer les articles relatifs dans la zone d souscription. Utilise les articles avec les mêmes <strong>mots-clefs</strong> pour trouver des articles relatifs. Note : ne sera pas affiché dans le widget de souscription.

en: Enable the PrettyPhoto lightbox script on images within your website's content.
fr_FR: Activer la visionneuse d'images PrettyPhoto.

en: Enable the Subscribe to RSS icon in right navigation.
fr_FR: Afficher le lien Souscrire au flux RSS dans le menu de navigation en haut à droite.

en: Enable the boxed layout style.
fr_FR: Activer l'affichage boîte.

en: Enable the contact information panel on your contact page template.
fr_FR: Activez le panneau d’information de contact dans votre modèle de page contact.

en: Enable the featured slider on the "Magazine" page template.
fr_FR: Activer le diaporama mis en avant pour le modèle de page "Magazine".

en: Enable the featured slider.
fr_FR: Activer le diaporama mis en avant.

en: Enable the gallery feature in the single portfolio page layout.
fr_FR: Activer la fonctionnalité "galerie" dans l'affichage des pages de portfolio.

en: Enable the slider to be full width.
fr_FR: Afficher le diapo en pleine largeur.

en: Enable the subscribe & connect area on single posts. You can also add this as a <a href="%s">widget</a> in your sidebar.
fr_FR: Activer les zones de souscription et de connexion dans les pages d'articles. Vous pouvez également l'ajouter en tant que <a href="%s">widget</a>  dans votre barre latérale.

en: Enable the subscribe and RSS icon.
fr_FR: Activer l'icône RSS et de souscription.

en: Enable the subscribe and connect functionality on the contact page template
fr_FR: Autoriser la fonctionnalité de souscription et connexion dans le modèle de page de contact

en: Enable/disable the display of pagination in the sliders.
fr_FR: Activez/désactivez l'affichage de la pagination dans les diaporamas.

en: Enter URL if you want to add a link to the uploaded image. (optional)
fr_FR: Entrer l'URL si vous voulez ajouter un lien à l'image  téléchargée. (optionnel)

en: Enter URL of your clients site. (optional)
fr_FR: Entrez l'URL du site de vos clients. (optionnel)

en: Enter a testimonial from your client to be displayed on the single portfolio page
fr_FR: Entrez le témoignage d'un client qui s'affichera dans la page du portfolio

en: Enter an URL for the mail icon in the right navigation
fr_FR: Entrez l'URL vers l'icône email dans la navigation de droite

en: Enter an integer value i.e. 20 for the desired header margin.
fr_FR: Entrez une valeur entière (ex : 20) pour la marge de l'en-tête.

en: Enter an integer value i.e. 20 for the desired header padding.
fr_FR: Saisissez une valeur entière (ex : 20) pour le positionnement de l'en-tête.

en: Enter an integer value i.e. 20 for the desired top and bottom margin.
fr_FR: Saisissez une valeur entière (ex : 20) pour la marge haute et basse.

en: Enter an integer value i.e. 20 for the desired widget padding.
fr_FR: Entrez une valeur entière (ex : 20) pour le positionnement des widgets.

en: Enter an integer value i.e. 250 for the desired size which will be used when dynamically creating the images.
fr_FR: Saisissez une valeur entière (ex : 250) pour la taille de redimensionnement des images.

en: Enter an integer value i.e. 250 for the image size.
fr_FR: Entrez une valeur entière (ex : 250) pour la taille de l'image.

en: Enter an optional URL to show in the %s for this portfolio item.
fr_FR: Entrez une URL optionnelle à afficher dans le %s pour les éléments de portfolio.

en: Enter embed code for use on single posts and with the Video widget.
fr_FR: Entrez le code d'intégration à utiliser dans les pages d'articles ou avec le widget vidéo.

en: Enter the Quote.
fr_FR: Entrez la citation.

en: Enter the location name. Example: London Office
fr_FR: Entrez le nom de l’emplacement. Exemple : Bureau Paris

en: Enter the name of the Quote Author.
fr_FR: Entrez le nom de l'auteur de la citation.

en: Enter the name of the author of the testimonial e.g. Joe Bloggs
fr_FR: Entrez le nom de l'auteur du témoignage (ex : Georges Abditbol)

en: Enter the title to show in your subscribe & connect area.
fr_FR: Saisissez le titre à afficher dans votre zone de souscription et connexion.

en: Enter the url/web address of the Audio file.
fr_FR: Entrez l'url/adresse web du fichier audio.

en: Enter the url/web address of the Link.
fr_FR: Entrez l'url/adresse web du lien.

en: Enter the url/web address of the Quote if available.
fr_FR: Entrez l'url/l'adresse web de la citation si elle est disponible.

en: Enter the video embed code for your video (YouTube, Vimeo or similar). Will show instead of your image.
fr_FR: Entrez le code d'intégration de votre vidéo (Dailymotion, Youtube ou similaire). S'affichera à la place de votre image.

en: Enter your  <a href="http://www.facebook.com/">Facebook</a> URL e.g. http://www.facebook.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre  URL <a href='http://www.facebook.com/'>Facebook</a> ex :  http://www.facebook.com/moncompte

en: Enter your  <a href="http://www.flickr.com/">Flickr</a> URL e.g. http://www.flickr.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre  URL <a href='http://www.flickr.com/'>Flickr</a> ex : http://www.flickr.com/moncompte

en: Enter your  <a href="http://www.twitter.com/">Twitter</a> URL e.g. http://www.twitter.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre  URL <a href='http://www.twitter.com/'>Twitter</a> ex : http://www.twitter.com/moncompte

en: Enter your  <a href="http://www.www.linkedin.com.com/">LinkedIn</a> URL e.g. http://www.linkedin.com/in/woothemes
fr_FR: Saisir votre  URL  <a href='http://www.www.linkedin.com.com/'>LinkedIn</a> ex : http://www.linkedin.com/in/moncompte

en: Enter your  <a href="http://www.youtube.com/">YouTube</a> URL e.g. http://www.youtube.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre  URL <a href='http://www.youtube.com/'>YouTube</a> ex :  http://www.youtube.com/moncompte

en: Enter your %1$s URL e.g. http://dribbble.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre URL %1$s ex : http://dribbble.com/moncompte

en: Enter your %1$s URL e.g. http://instagram.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre URL %1$s ex : http://instagram.com/moncompte

en: Enter your %1$s URL e.g. http://pinterest.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre URL %1$s ex : http://pinterest.com/moncompte

en: Enter your %1$s URL e.g. http://vimeo.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre URL %1$s ex : http://vimeo.com/moncompte

en: Enter your <a href="%s">Feedburner ID</a> for the e-mail subscription form.
fr_FR: Entrez votre <a href="%s">ID Feedburner </a> pour le formulaire de souscription par email.

en: Enter your <a href="http://plus.google.com/">Google+</a> URL e.g. https://plus.google.com/104560124403688998123/
fr_FR: Saisir votre  URL <a href='http://plus.google.com/'>Google+</a> ex : https://plus.google.com/116899029375914044550/

en: Enter your <a href="http://www.delicious.com/">Delicious</a> URL e.g. http://www.delicious.com/woothemes
fr_FR: Saisir votre  URL  <a href='http://www.delicious.com/'>Delicious</a>  ex :  http://www.delicious.com/moncompte

en: Enter your E-mail address to use on the "Contact Form" page Template.
fr_FR: Entrez l’adresse email à utiliser dans le modèle de page "Formulaire de Contact".

en: Enter your Google Map coordinates to display a map on the Contact Form page template. You can get these details from %sGoogle Maps%s
fr_FR: Entrez les coordonnées Google Maps pour afficher une carte dans la page du formulaire de contact. Vous pouvez obtenir ces détails depuis %sGoogle Maps%s

en: Enter your company's address
fr_FR: Entrez l'adresse de votre société

en: Enter your fax number
fr_FR: Entrez votre numéro de fax

en: Enter your preferred RSS URL. (Feedburner or other)
fr_FR: Entrez votre URL de flux RSS préféré. (Feedburner ou autre)

en: Enter your telephone number
fr_FR: Entrez votre numéro de téléphone

en: Error 404 - Page not found!
fr_FR: Erreur 404 - Page non trouvée !

en: Excerpt Font Style
fr_FR: Style de police de l'extrait

en: Excerpt Length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Exclude Galleries from the Portfolio Navigation
fr_FR: Exclure des galeries du menu de navigation du portfolio

en: Exclude Portfolio Items from Search Results
fr_FR: Exclure les éléments du portfolio des résultats de recherche

en: Exclude Posts
fr_FR: Exclure articles

en: Exclude portfolio items from results when searching your website.
fr_FR: Exclure les éléments du portfolio des résultats de recherche de votre site

en: Exclude the slider posts from the posts grid below slider.
fr_FR: Exclure les articles du diaporama de la zone située en-dessous du diapo.

en: Execute Shortcodes on this Hook
fr_FR: Exécuter les codes courts dans ce hook

en: Executed after each post.
fr_FR: Exécuté après chaque article.

en: Executed after each sidebar.
fr_FR: Exécuté après chaque barre latérale.

en: Executed after each single page.
fr_FR: Exécuté après chaque page.

en: Executed after the WordPress Loop.
fr_FR: Exécuté après la boucle du site.

en: Executed after the closing <code>#content</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté après la fermeture de la balise DIV <code>#content</code>.

en: Executed after the closing <code>#footer</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté après la fermeture de la balise DIV <code>#footer</code>.

en: Executed after the closing <code>#header</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté après la fermeture de la balise DIV <code>#header</code>.

en: Executed after the closing <code>#main</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté après la fermeture de la balise DIV <code>#main</code>.

en: Executed after the closing <code>#navigation</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté après la fermeture de la balise DIV <code>#navigation</code>.

en: Executed after the ending <code>#footer .col-left</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté après la fermeture de la balise DIV <code>#footer .col-left</code>.

en: Executed after the ending <code>#footer .col-right</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté après la fermeture de la balise DIV <code>#footer .col-right</code>.

en: Executed at the bottom, inside each post's DIV tag.
fr_FR: Exécuté à la fin, dans toutes les balises DIV d'articles.

en: Executed at the bottom, inside each sidebar's DIV tag.
fr_FR: Exécuté dans le bas, dans toutes les balises DIV de barre latérale.

en: Executed at the bottom, inside each single page's DIV tag.
fr_FR: Exécuté en bas, dans toutes les balises DIV de page.

en: Executed at the end of the WordPress Loop.
fr_FR: Exécuté à la fin de la boucle du site.

en: Executed at the start of the WordPress Loop.
fr_FR: Exécuté au début de la boucle du site.

en: Executed at the top of the <code>footer.php</code> file.
fr_FR: Exécuté au début du fichier <code>footer.php</code>.

en: Executed at the top, inside each post's DIV tag.
fr_FR: Exécuté au début, dans toutes les balises DIV d'articles.

en: Executed at the top, inside each sidebar's DIV tag.
fr_FR: Exécuté dans le haut, dans toutes les balises DIV de barre latérale.

en: Executed at the top, inside each single page's DIV tag.
fr_FR: Exécuté en haut, dans toutes les balises DIV de page.

en: Executed at the top, inside the <code>#footer</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté au début, dans la balise DIV <code>#footer</code>.

en: Executed at the top, inside the <code>#header</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté au début, dans la balise DIV <code>#header</code>.

en: Executed at the top, inside the <code>#navigation</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté au début, dans la balise DIV <code>#navigation</code>.

en: Executed before each post.
fr_FR: Exécuté avant chaque article.

en: Executed before each sidebar.
fr_FR: Exécuté avant chaque barre latérale.

en: Executed before each single page.
fr_FR: Exécuté avant chaque page.

en: Executed before the WordPress Loop.
fr_FR: Exécuté avant la boucle du site.

en: Executed before the closing <code>&lt;/body&gt;</code> tag.
fr_FR: Exécuté avant la fermeture de la balise DIV <code>&lt;/body&gt;</code>.

en: Executed before the closing <code>&lt;/head&gt;</code> tag.
fr_FR: Exécuté après la fermeture de la balise DIV <code>&lt;/head&gt;</code>.

en: Executed before the opening <code>#content</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté avant l'ouverture de la balise DIV <code>#content</code>.

en: Executed before the opening <code>#footer .col-left</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté avant l'ouverture de la balise DIV <code>#footer .col-left</code>.

en: Executed before the opening <code>#footer .col-right</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté avant l'ouverture de la balise DIV <code>#footer .col-right</code>.

en: Executed before the opening <code>#footer</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté avant l'ouverture de la balise DIV <code>#footer</code>.

en: Executed before the opening <code>#header</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté avant l'ouverture de la balise DIV <code>#header</code>.

en: Executed before the opening <code>#main</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté avant l'ouverture de la balise DIV <code>#main</code>.

en: Executed before the opening <code>#navigation</code> DIV tag.
fr_FR: Exécuté avant l'ouverture de la balise DIV <code>#navigation</code>.

en: Executed below the opening <code>&lt;body&gt;</code> tag.
fr_FR: Exécuté sous l'ouverture de la balise <code>&lt;body&gt;</code>.

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Theme Settings
fr_FR: Exporter les paramètres de thème

en: Export your settings and download them to your computer as an importable text file.
fr_FR: Exporter les paramètres et les télécharger sur votre ordinateur sous forme de fichier texte.

en: Extend %1$s %2$s
fr_FR: Étendre %1$s %2$s

en: Facebook URL
fr_FR: URL Facebook

en: Fade
fr_FR: Fondu

en: Fax:
fr_FR: Fax :

en: Featured Image Dimensions
fr_FR: Dimensions des images mises en avant

en: Featured Post Image Alignment
fr_FR: Alignement des images dans les articles mis en avant

en: Featured Posts
fr_FR: Articles mis en avant

en: Featured Slider
fr_FR: Diaporama mis en avant

en: Featured Slider Content Font Style
fr_FR: Style de la police d'écriture du contenu du diaporama

en: Featured Slider Content Overlay
fr_FR: Couverture diaporama mis en avant

en: Featured Slider Title
fr_FR: Titre du diaporama mis en avant

en: Featured Slider Title Font Style
fr_FR: Style de police d'écriture du titre du diaporama

en: Features
fr_FR: Fonctionnalités

en: Features Slider Effect
fr_FR: Effet d'animation du diaporama

en: Fill in the area you'd like to customise and hit the "Save Changes" button. It's as easy as that!
fr_FR: Remplissez la zone que vous souhaitez personnaliser et cliquez sur le bouton "Sauvegarder". C'est aussi simple que ça !

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Filters Settings Updated.
fr_FR: Réglages du filtre mis à jour.

en: First Visible Tab:
fr_FR: Premier onglet visible :

en: Flickr URL
fr_FR: URL Flickr

en: Follow
fr_FR: Suivre

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Footer %d
fr_FR: Pied de page  %d

en: Footer Background
fr_FR: Arrière-plan du pied de page

en: Footer Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan pied de page

en: Footer Border Bottom
fr_FR: Bordure basse du pied de page

en: Footer Border Left/Right
fr_FR: Bordure gauche/droite du pied de page

en: Footer Border Top
fr_FR: Bordure haute du pied de page

en: Footer Font Style
fr_FR: Style de la police d'écriture du pied de page

en: Footer Rounded Corners
fr_FR: Coins arrondis du pied de page

en: Footer Widget Area Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de widget en pied de page

en: Footer Widget Areas
fr_FR: Zones de widget du pied de page

en: For more information:
fr_FR: Pour plus d'informations :

en: Framework Settings
fr_FR: Options Framework

en: From:
fr_FR: De:

en: Full
fr_FR: Plein

en: Full Content
fr_FR: Contenu complet

en: Full Width Layout
fr_FR: Affichage Large

en: Full Width Slider
fr_FR: Diapo pleine largeur

en: Galleries Page Layout
fr_FR: Affichage pages de galeries

en: Gallery
fr_FR: Galerie

en: General Border Color
fr_FR: Couleur de la bordure générale

en: General Layout
fr_FR: Affichage général

en: General Settings
fr_FR: Réglages Généraux

en: General Styling
fr_FR: Options de style

en: General Text Font Style
fr_FR: Police de caractère du texte général

en: Google+ URL
fr_FR: URL Google+

en: Gravatar Alignment:
fr_FR: Alignement gravatar :

en: Gravatar Size:
fr_FR: Taille gravatar :

en: Group
fr_FR: Groupe

en: H1 Font Style
fr_FR: Style de la police d'écriture H1

en: H2 Font Style
fr_FR: Style de la police d'écriture H2

en: H3 Font Style
fr_FR: Style de la police d'écriture H3

en: H4 Font Style
fr_FR: Style de la police d'écriture H4

en: H5 Font Style
fr_FR: Style de la police d'écriture H5

en: H6 Font Style
fr_FR: Style de la police d'écriture H6

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Header &amp; Footer
fr_FR: En-tête &amp; Pied de page

en: Header Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l'en-tête

en: Header Background Image
fr_FR: Image d'arrière-plan de l'en-tête

en: Header Background Image Repeat
fr_FR: Répétition de l'image d'arrière-plan d'en-tête

en: Header Border
fr_FR: Bordure de l'en-tête

en: Header Cart Link
fr_FR: Lien Panier en En-tête

en: Header Cart Totals
fr_FR: Total Panier en En-tête

en: Header Margin Top/Bottom
fr_FR: Marge en-tête Haut/Bas

en: Header Padding Left/Right
fr_FR: Positionnement de l'en-tête Gauche/Droite

en: Header Padding Top/Bottom
fr_FR: Positionnement de l'en-tête Haut/Bas

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height in pixels for the maps displayed on Single.php pages.
fr_FR: Hauteur en pixels pour les cartes affichées dans les pages seules.

en: Help
fr_FR: Aide

en: Hide Tabs:
fr_FR: Cacher les onglets :

en: Hide the Content
fr_FR: Cacher le contenu

en: Home only
fr_FR: Accueil seulement

en: Homepage
fr_FR: Page d'accueil

en: Hooks Settings Updated.
fr_FR: Hooks mis à jour.

en: Hover / Sub Menu Background Color
fr_FR: Survol / Couleur d'arrière-plan du sous menu

en: Hover / Sub Menu Text Color
fr_FR: Survol / Couleur de texte du sous-menu

en: Hover Pause
fr_FR: Pause au survol

en: Hovering over slideshow will pause it
fr_FR: Survoler le diaporama avec la souris le mettra en pause.

en: Hybrid
fr_FR: Hybride

en: If no thumbnail is specified then the first uploaded image in the post is used.
fr_FR: Si aucune vignette n'est spécifiée, c'est la première image de l'article qui sera utilisée.

en: If you have a MailChimp account you can enter the <a href="%s" target="_blank">MailChimp List Subscribe URL</a> to allow your users to subscribe to a MailChimp List.
fr_FR: Si vous avez un compte MailChimp vous pouvez saisir <a href="%s" target="_blank">l'URL de souscription MailChimp</a> pour autoriser vos utilisateurs à souscrire à une de vos listes MaiChimp.

en: If you want to submit this form, do not enter anything in this field
fr_FR: Si vous souhaitez envoyer ce formulaire, ne saisissez rien dans ce champ

en: If you've added "thumb.php" to your child theme manually please ensure the file is kept up to date. You can then safely hide this notice.
fr_FR: Si vous avez ajouté "thumb.php" à votre thème enfant manuellement veuillez vous assurer que le fichier est à jour. Vous pourrez alors cacher ce message.

en: Image Crop Alignment
fr_FR: Alignement de l'image découpée

en: Image Gallery
fr_FR: Galerie

en: Image URL:
fr_FR: Url de l'image :

en: Images Link to
fr_FR: Les images pointent vers

en: Import Theme Settings
fr_FR: Importer paramètres de thème

en: Import your theme settings from a previously exported backup.
fr_FR: Importer les paramètres de thème depuis une sauvegarde.

en: Install the WooThemes Helper
fr_FR: Installer WooThemes Helper

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Latest
fr_FR: Derniers

en: Layout
fr_FR: Affichage

en: Layout Manager
fr_FR: Gestionnaire d'affichage

en: Layouts
fr_FR: Affichages

en: Layouts Settings Updated.
fr_FR: Réglages d'affichage mis à jour.

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left/Right
fr_FR: Gauche/Droite

en: Lightbox
fr_FR: Visionneuse d'images

en: Lightbox URL
fr_FR: URL de la visionneuse

en: Limit (optional):
fr_FR: Limite (optionnel) :

en: Link Color
fr_FR: Couleur du lien

en: Link Hover Color
fr_FR: Couleur des liens au survol de la souris

en: Link URL:
fr_FR: Lien de l'url :

en: Link to read the full post.
fr_FR: Lien pour lire l'article entier.

en: LinkedIn URL
fr_FR: URL LinkedIn

en: Links
fr_FR: Liens

en: Load in the customisations you make to the layouts, using the options below.
fr_FR: Charger les modifications d’affichage effectuées en utilisant les options ci-dessous.

en: Location Address
fr_FR: Adresse emplacement

en: Location Name
fr_FR: Nom emplacement

en: Log in
fr_FR: Se connecter

en: Log out
fr_FR: Se déconnecter

en: Looks like your active theme is not from WooThemes. The shortcode generator only works with themes from WooThemes.
fr_FR: Il semblerait que votre thème ne provienne pas de WooThemes. Le générateur de code courts ne fonctionne qu'avec les WooThemes.

en: Magazine Page Template
fr_FR: Modèle de page Magazine

en: Magazine Template
fr_FR: Modèle Magazine

en: Main Layout
fr_FR: Affichage principal

en: Map API Key
fr_FR: Carte clé API

en: Map Callout Text
fr_FR: Texte de légende de la carte

en: Map Height
fr_FR: Hauteur de carte

en: Maps
fr_FR: Cartes

en: Maximum Size: %s
fr_FR: Taille maximum : %s

en: Medium
fr_FR: Moyenne

en: Message via the contact form
fr_FR: Message via le formulaire de contact

en: Misc Typography
fr_FR: Typographies générales

en: Monthly Archives
fr_FR: Archives mensuelles

en: My %s Profile
fr_FR: Mon profil %s

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name: %s 
    
    Email: %s 
    
    Comments: %s
fr_FR: Nom : %s 
    
    Email : %s 
    
    Commentaires : %s

en: Navigation Font Style
fr_FR: Style du caractère de la police d'écriture

en: Navigation Margin Top/Bottom
fr_FR: Marge en-tête Haut/Bas

en: Navigation Rounded Corners
fr_FR: Bords arrondis du menu de navigation

en: New Portfolio Gallery Name
fr_FR: Nom du nouvel élément de la galerie de portfolio

en: New Portfolio Item
fr_FR: Nouvel élément de portfolio

en: New Slide
fr_FR: Nouvelle diapositive

en: New Slide Group Name
fr_FR: Nouveau nom de groupe Diapo

en: New Tumblog Name
fr_FR: Nouveau Tumblog

en: Newer Comments <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fr_FR: Commentaires plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Newer posts
fr_FR: Publications plus récentes

en: Newest first
fr_FR: Les plus récents en premier

en: Next/Previous
fr_FR: Suivant/Précédent

en: No comments yet.
fr_FR: Pas encore de commentaire.

en: No menu found for the specified menu key.
fr_FR: Aucun menu n'a été trouvé pour la touche de menu spécifiée.

en: No portfolio items found
fr_FR: Aucun élément de portfolio trouvé

en: No portfolio items found in Trash
fr_FR: Aucun élément de portfolio trouvé dans la corbeille

en: No slides found
fr_FR: Aucune diapositive trouvée

en: No slides found in Trash
fr_FR: Aucune diapositive trouvée dans la corbeille

en: None
fr_FR: Aucun

en: Not Active
fr_FR: Inactif

en: Number Of Featured Posts
fr_FR: Nombre d'articles mis en avant

en: Number Of Posts To Display
fr_FR: Nombre d'articles à afficher

en: Number of Slides
fr_FR: Nombre de diapositives

en: Number of posts:
fr_FR: Nombre d'articles :

en: Number:
fr_FR: Nombre :

en: Numbers
fr_FR: Nombres

en: Older posts
fr_FR: Publications plus anciennes

en: Oldest first
fr_FR: Les plus anciens en premier

en: One Column
fr_FR: Une colonne

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
fr_FR[0]: Une réponse à %2$s
fr_FR[1]: %1$s Responses à %2$s

en: One column with no sidebars.
fr_FR: Une colonne sans barre latérale.

en: Optional widgetized area in your right header
fr_FR: Zone widgétisée oprionnelle dans votre en-tête à droite

en: Optional widgetized homepage (displays only if widgets are added here).
fr_FR: Page d’accueil widgétisée (s’affiche uniquement su des widgets sont ajoutés ici).

en: Optionally choose to display only slides from a specific slide group.
fr_FR: Vous pouvez choisir de n’afficher que les diapos d’un groupe spécifique.

en: Optionally exclude portfolio galleries from the portfolio gallery navigation switcher. Place the gallery slugs here, separated by commas <br />(eg: one,two,three)
fr_FR: Optionnel, exclure les galeries de portfolio du menu de navigation du portfolio. Placez les identifiants de galerie ici, séparés par des virgules <br /> (ex : non-classe,bleu,vert)

en: Optionally select a "Slide Group" to show slides from only that "Slide Group".
fr_FR: Optionnel, sélectionnez un "Groupe de Diapositive" pour n'afficher que les diapos provenant de ce "Groupe de diapositives".

en: Our Team
fr_FR: Notre équipe

en: Overview
fr_FR: Aperçu

en: Page Navigation Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan du texte de navigation de page

en: Page Navigation Border Bottom
fr_FR: Bordure basse du texte de navigation de page

en: Page Navigation Border Top
fr_FR: Bordure haute du texte de navigation de page

en: Page Navigation Font Style
fr_FR: Style de police de caractère du texte de navigation de page

en: Pages / Posts
fr_FR: Pages / Articles

en: Pages Only
fr_FR: Pages  uniquement

en: Pages:
fr_FR: Pages :

en: Pagination Style
fr_FR: Style de la pagination

en: Parent Portfolio Gallery
fr_FR: Galerie parent de portfolio:

en: Parent Portfolio Gallery:
fr_FR: Galerie parent de portfolio:

en: Parent Slide Group
fr_FR: Groupe Diapo Parent

en: Parent Slide Group:
fr_FR: Groupe Diapo Parent :

en: Parent Tumblog
fr_FR: Tumblog parent

en: Parent Tumblog:
fr_FR: Tumblog parent :

en: Paste your Google Analytics (or other) tracking code here. This will be added into the footer template of your theme.
fr_FR: Coller ici votre code de suivi Google Analytics (ou autre). Il sera ajouté au modèle de pied de page de votre thème.

en: Permalink to %s
fr_FR: Permaliens pour %s

en: Photos on
fr_FR: Photos sur

en: Pick a custom background color for the post author section or add a hex color code e.g. #fafafa
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière-plan pour la section de l'auteur de l'articl ou ajoutez la valeur hexa (ex : #fafafa)

en: Pick a custom background color for the post comments even threads or add a hex color code e.g. #fafafa
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière-plan pour les commentaires d'articles ou ajoutez la valeur hexa (ex : #fafafa)

en: Pick a custom color for buttons or add a hex color code e.g. #697e09
fr_FR: Sélectionnez la couleur des boutons, ex: #697e09

en: Pick a custom color for general border colors or add a hex color code e.g. #e6e6e6
fr_FR: Sélectionnez la couleur de la bordure générale ou ajoutez la valeur hexa (ex : #e6e6e6)

en: Pick a custom color for header background or add a hex color code e.g. #e6e6e6
fr_FR: Sélectionnez la couleur d'arrière-plan de l'en-tête ou ajoutez la valeur hexa (ex : #e6e6e6)

en: Pick a custom color for links hover or add a hex color code e.g. #697e09
fr_FR: Sélectionnez la couleur des liens au survol de la souris, ex : #697e09

en: Pick a custom color for links or add a hex color code e.g. #697e09
fr_FR: Sélectionnez la couleur des liens ou ajoutez le code hexa, ex : #697e09

en: Pick a custom color for site background or add a hex color code e.g. #e6e6e6
fr_FR: Sélectionnez la couleur de l'arrière-plan du site ou ajoutez la valeur hexa (ex : #e6e6e6)

en: Pick a custom color for the Page Navigation background or add a hex color code e.g. #fafafa
fr_FR: Sélectionnez la couleur d'arrière-plan du texte de navigation de page ou ajoutez la valeur hexa (ex : #fafafa)

en: Pick a custom color for the boxed background or add a hex color code e.g. #ffffff
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière-plan pour la zone emboîtée ou ajoutez la valeur hexa (ex : #ffffff)

en: Pick a custom color for the navigation background or add a hex color code e.g. #cccccc
fr_FR: Sélectionnez la couleur d'arrière-plan de menu ou ajoutez la valeur hexa (ex : #cccccc)

en: Pick a custom color for the navigation hover / sub menu background color or add a hex color code e.g. #eeeeee
fr_FR: Choisissez une couleur pour le survol du menu / couleur d'arrière-plan du sous menu ou ajoutez un code hexa (ex #eeeeee)

en: Pick a custom color for the navigation hover / sub menu text color or add a hex color code e.g. #eeeeee
fr_FR: Choisissez une couleur pour le survol du menu / couleur de texte du sous menu ou ajoutez un code hexa (ex #eeeeee)

en: Pick a custom color for the tabs widget or add a hex color code e.g. #cccccc
fr_FR: Sélectionnez la couleur des onglets de widget ou ajoutez la valeur hexa (ex : #cccccc)

en: Pick a custom color for the top navigation background or add a hex color code e.g. #000.<br />Top Navigation can be added with <a href="%s">WP Menus</a>
fr_FR: Sélectionnez une couleur pour l'arrière-plan du menu du haut ou ajoutez le code hexa de la couleur, ex : #000. <br />Le menu de navigation peut être ajouté depuis <a href="%s">Apparence > Menus</a>.

en: Pick a custom color for the top navigation hover background color or add a hex color code e.g. #000
fr_FR: Sélectionnez une couleur pour le survol de la souris du menu de navigation du haut, ou ajoutez la valeur hexa (ex : #000)

en: Pick a custom color for the top navigation hover text color or add a hex color code e.g. #000
fr_FR: Sélectionnez une couleur pour le survol de la souris du menu de navigation du haut, ou ajoutez la valeur hexa (ex : #000)

en: Pick a custom color for the widget background or add a hex color code e.g. #cccccc
fr_FR: Sélectionnez une couleur d'arrière-plan pour les widgets ou ajoutez la valeur hexa (ex : #cccccc)

en: Pick a custom hover color for buttons or add a hex color code e.g. #697e09
fr_FR: Sélectionnez la couleur des liens au survol de la souris, ex : #697e09

en: Pick a fight: (1) If you already have a theme from WooThemes, install and activate it or (2) if you don't yet have one of the awesome WooThemes head over to the <a href="http://www.woothemes.com/themes/" target="_blank" title="WooThemes Gallery">WooThemes Gallery</a> and get one.
fr_FR: Un défi pour vous : (1) si vous avez déjà un thème de chez WooThemes , installez-le et activez-le ou (2) si vous n’avez pas encore un de ces incroyables thèmes de chez WooThemes , rendez-vous sur <a href=« http://www.woothemes.com/themes/«  target=« _blank » title=« WooThemes Gallery »>WooThemes Gallery</a> et choisissez-en un.

en: Pin It
fr_FR: Épingler

en: Play Audio
fr_FR: Lire audio

en: Please <strong>add your e-mail</strong> in <em>Contact Page > Contact Form E-mail</em>.
fr_FR: Veuillez <strong>ajouter votre email</strong> dans <em>Page de contact > Email formulaire de contact</em>.

en: Please do not load this page directly. Thanks!
fr_FR: Veuillez ne pas ouvrir cette page directement. Merci !

en: Please enter your email address (and please make sure it's valid)
fr_FR: Veuillez saisir votre adresse email (renseignez là correctement svp)

en: Please enter your message
fr_FR: Veuillez saisir votre message

en: Please enter your name
fr_FR: Veuillez saisir votre nom

en: Please note that this backup manager backs up only your settings and not your content. To backup your content, please use the %sWordPress Export Tool%s.
fr_FR: Veuillez noter que le gestionnaire de sauvegarde ne sauvegarde que vos réglages et pas votre contenu. Pour sauvegarder votre contenu, veuillez utiliser %s l'Outil d'Export WordPress%s.

en: Plugin
fr_FR: Extension

en: Popular
fr_FR: Populaire

en: Popular Tumblogs
fr_FR: Tumblogs populaires

en: Popular limit (days):
fr_FR: Limite populaire (jours) :

en: Portfolio Galleries
fr_FR: Galeries de portfolio

en: Portfolio Galleries Page Layout
fr_FR: Affichage de la page de galerie du portfolio

en: Portfolio Image
fr_FR: Image du portfolio

en: Portfolio Item
fr_FR: Elément du portfolio

en: Portfolio Items Link To
fr_FR: Les éléments du portfolio pointent vers

en: Portfolio Items URL Base
fr_FR: URL de base des éléments du portfolio

en: Portfolio Setup
fr_FR: Configuration portfolio

en: Portfolio Single Post Layout
fr_FR: Affichage articles du Portfolio

en: Portfolio Thumbnail Dimensions
fr_FR: Dimensions des vignettes du portfolio

en: Post Author Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan de l'auteur de l'article

en: Post Author Border Bottom
fr_FR: Bordure basse de la section auteur de l'article

en: Post Author Border Left/Right
fr_FR: Bordure Droite/Gauche Auteur de l'article

en: Post Author Border Top
fr_FR: Bordure haute de la section auteur de l'article

en: Post Author Rounded Corners
fr_FR: Coins arrondis Auteur de l'article

en: Post Content
fr_FR: Contenu des articles

en: Post Content for "Featured" Posts
fr_FR: Contenu des articles "Mise en avant"

en: Post Content for "Grid" Posts
fr_FR: Contenu des articles pour les articles en "Grille"

en: Post Formats
fr_FR: Formats d'articles

en: Post Image Alignment
fr_FR: Alignement des images d'articles

en: Post Image Dimensions
fr_FR: Dimensions des images d'articles

en: Post Meta Font Style
fr_FR: Style de police d'écriture des métas d'articles

en: Post More (bottom) Border Bottom
fr_FR: Zone sous l'article Bordure basse

en: Post More (bottom) Border Top
fr_FR: Zone sous l'article Bordure haute

en: Post More (bottom) Font Style
fr_FR: Police de caractère de la zone sous l'article

en: Post Tag(s)
fr_FR: Mots-clef(s) d'article(s)

en: Post Title Font Style
fr_FR: Style de police d'écriture des titres d'articles

en: Post/Page Comments
fr_FR: Commentaires articles/pages

en: Post/Page Text Font Style
fr_FR: Style de police du texte des articles/pages

en: Post/Page Title Font Style
fr_FR: Styke de police des titres d'articles/pages

en: Posted In
fr_FR: Publié dans

en: Posts
fr_FR: Articles

en: Posts / Pages
fr_FR: Pages / Articles

en: Posts Grid
fr_FR: Grille des articles

en: Posts Only
fr_FR: Articles  uniquement

en: Posts Slider
fr_FR: Articles diaporama

en: Posts per category
fr_FR: Articles par catégorie

en: Powered by
fr_FR: Propulsé par

en: PrettyPhoto lightbox
fr_FR: Visionneuse PrettyPhoto

en: Previously Uploaded
fr_FR: Mis à jour précédemment

en: Primary
fr_FR: Primaire

en: Primary Navigation
fr_FR: Menu de navigation primaire

en: Product Categories
fr_FR: Catégories de produits

en: Products
fr_FR: Produits

en: Projects
fr_FR: Projets

en: Projects by WooThemes
fr_FR: Projets par WooThemes

en: Quick Start
fr_FR: Démarrage rapide

en: Quickly add some CSS to your theme by adding it to this block.
fr_FR: Ajoutez quelques réglages CSS à votre thème depuis ce bloc.

en: Quotes
fr_FR: Citations

en: RSS URL
fr_FR: URL flux  RSS

en: Random
fr_FR: Au hasard

en: Read Less
fr_FR: Lire moins

en: Read More
fr_FR: Lire plus

en: Read More Text (optional):
fr_FR: Lire plus Texte (optionnel) :

en: Read More URL (optional):
fr_FR: Lire plus URL (optionnel) :

en: Read the Documentation
fr_FR: Lire la documentation

en: Recent Projects
fr_FR: Projets récents

en: Recent Videos
fr_FR: Vidéos récentes

en: Related Posts:
fr_FR: Articles relatifs :

en: Remove %s
fr_FR: Supprimer %s

en: Replaces the default WordPress RSS feed output with Tumblog RSS output.
fr_FR: Remplace le flux RSS par défaut du site avec le flux RSS Tumblog.

en: Reply-To:
fr_FR: Répondre à:

en: Resizer Settings
fr_FR: Réglages du redimensionnement

en: Right
fr_FR: Droite

en: S&C Setup
fr_FR: Réglages S&C

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Search Portfolio Galleries
fr_FR: Chercher dans les galeries de  portfolio

en: Search Portfolio Items
fr_FR: Chercher les éléments du portfolio

en: Search Slide Groups
fr_FR: Recherche Groupes Diapo

en: Search Slides
fr_FR: Chercher dans les diapositives

en: Search Tumblogs
fr_FR: Chercher tumblogs

en: Search results for &quot;%s&quot;
fr_FR: Résultat de recherche pour &quot;%s&quot;

en: Search scope
fr_FR: Recherche

en: Search...
fr_FR: Chercher...

en: Secondary
fr_FR: Secondaire

en: Select %s
fr_FR: Sélectionner %s

en: Select a Slide Group:
fr_FR: Sélectionner un groupe de diapositive :

en: Select a category:
fr_FR: Choisir une catégorie :

en: Select a number:
fr_FR: Sélectionner un nombre :

en: Select a specific layout for this post/page. Overrides default site layout.
fr_FR: Sélectionnez un affichage spécifique pour les articles/pages. Ecrase l'affichage par défaut du site.

en: Select crop alignment for resized image
fr_FR: Sélectionner l'alignement de découpage pour les images redimensionnées.

en: Select how many featured (full width) posts you would like to show before your two-column posts. Set total number of posts in Settings > Reading.
fr_FR: Sélectionnez combien d'articles mis en avant (toute la largeur) vous souhaitez afficher avant vos articles sur 2 colonne. Définissez le nombre total d'articles dans Réglages > Lecture.

en: Select how many footer widget areas you want to display.
fr_FR: Choisissez combien de zone de widget seront affichées dans le pied de page.

en: Select how many slides you would like to show in the slider.
fr_FR: Sélectionnez combien de diapositives vous souhaitez afficher dans le diaporama.

en: Select how to align your featured post images.
fr_FR: Sélectionnez comment les images de vos articles mis en avant seront alignées.

en: Select how to align your normal post images.
fr_FR: Sélectionnez comment les images des articles normaux seront alignées

en: Select how to align your thumbnails with posts.
fr_FR: Choisissez comment seront alignées les vignettes et les articles.

en: Select how to align your thumbnails with single posts.
fr_FR: Choisissez comment seront alignées les vignettes dans les pages d'articles.

en: Select how you want your background image to display.
fr_FR: Choisissez comment l'image d'arrière-plan doit se répéter.

en: Select how you would like to position the background
fr_FR: Choisissez comment vous souhaitez positionner l'arrière-plan

en: Select if you want to comments on posts and/or pages.
fr_FR: Choisissez si vous souhaitez activer/désactiver les commentaires sur les articles et/ou pages.

en: Select if you want to show the full content or the excerpt on posts in the "Featured" section.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez afficher le contenu complet ou l'aperçu des articles dans la section "Mis en avant".

en: Select if you want to show the full content or the excerpt on posts in the "Grid" section.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez afficher le contenu complet ou un aperçu des articles dans la section "Grille".

en: Select if you want to show the full content or the excerpt on posts.
fr_FR: Choisir si vous souhaitez afficher le contenu complet ou un aperçu de vos articles.

en: Select if you would like to use a Taxonomy of Post Formats to categorize your Tumblog content.
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez utiliser une taxonomie ou les formats des articles pour catégoriser votre contenu Tumblog.

en: Select main content and sidebar alignment. Choose between 1, 2 or 3 column layout.
fr_FR: Sélectionnez l'alignement du contenu principal et des barres latérales. Choisissez entre 1, 2 ou 3 colonnes.

en: Select the background color you want for your footer.
fr_FR: Sélectionnez la couleur d'arrière-plan pour votre pied de page.

en: Select the background color you want for your full width footer.
fr_FR: Sélectionnez la couleur d'arrière-plan pour votre pied de page en pleine largeur.

en: Select the background color you want for your full width header.
fr_FR: Sélectionnez la couleur d'arrière-plan l'en-tête en pleine largeur.

en: Select the background color you want for your full width widget area.
fr_FR: Sélectionnez la couleur d'arrière-plan pour votre pied de page en pleine largeur.

en: Select the effect used when transitioning between posts (default: <strong>slide</strong>).
fr_FR: Sélectionnez l'effet utilisé lors de la transition entre les articles (défaut : <strong>Glissade</strong>).

en: Select the number of entries that should appear in the Featured Slider.
fr_FR: Sélectionnez le nombre d'entrées qui doivent apparaître dans le diaporama mis en avant.

en: Select the order in which you want to show your slides.
fr_FR: Sélectionnez l'ordre dans lequel vous souhaitez afficher les diapositives.

en: Select the position of the slider content overlay which is shown when using a featured image in the slide post.
fr_FR: Sélectionnez la position du contenu de diaporama affiché lorsqu'une image à la une est utilisée dans le post de diapo.

en: Select the style of pagination you would like to use on the blog.
fr_FR: Choisissez le style de pagination que vous souhaitez utiliser sur votre site.

en: Select the typography you want for header H1.
fr_FR: Sélectionnez la typographie désirée pour les en-tête H1.

en: Select the typography you want for header H2.
fr_FR: Sélectionnez la typographie désirée pour les en-tête H2.

en: Select the typography you want for header H3.
fr_FR: Sélectionnez la typographie désirée pour les en-tête H3.

en: Select the typography you want for header H4.
fr_FR: Sélectionnez la typographie désirée pour les en-tête H4.

en: Select the typography you want for header H5.
fr_FR: Sélectionnez la typographie désirée pour les en-tête H5.

en: Select the typography you want for header H6.
fr_FR: Sélectionnez la typographie désirée pour les en-tête H6.

en: Select the typography you want for the widget text.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour les textes de widgets

en: Select the typography you want for the widget title.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour les titres de widgets.

en: Select typography for Archive header.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour l'en-tête des pages d'archive.

en: Select typography for Page Navigation text.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour les textes de navigation en bas de page.

en: Select typography for content text (when using image background).
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour le texte du contenu (quand vous utilisez une image d'arrière-plan).

en: Select typography for excerpt text.
fr_FR: Sélectionnez la typographie du texte de l'aperçu.

en: Select typography for footer.
fr_FR: Sélectionnez la typographie du pied de page.

en: Select typography for general text.
fr_FR: Sélectionnez la typographie générale du texte.

en: Select typography for navigation.
fr_FR: Sélectionnez la typographie du menu du haut.

en: Select typography for site description.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour la description du site.

en: Select typography for site title.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour le titre du site.

en: Select typography for title (when using image background).
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour le titre (quand vous utilisez une image d'arrière-plan).

en: Select typography for title.
fr_FR: Sélectionnez la typographie du titre.

en: Select where you would like the Tumblog Specific content to be output around the standard content.
fr_FR: Sélectionnez où vous souhaitez voir apparaître le contenu Tumblog, autour du contenu standard.

en: Select where your Tumblog Images will link to when clicked.
fr_FR: Sélectionnez où les images de votre Tumblog pointent lorsqu'elles sont cliquées.

en: Select whether the background should be fixed or move when the user scrolls
fr_FR: Choisissez si l'arrière-plan doit être fixe ou suivre les déplacement de la page

en: Select whether you want the search widget to search for products or posts
fr_FR: Sélectionnez si vous souhaitez que la recherche se fasse sur les produits ou les articles

en: Send a copy of this email to yourself
fr_FR: Recevoir une copie de cet email

en: Set amount of pixels for border radius (rounded corners). Will only show in CSS3 compatible browser.
fr_FR: Réglez le rayon de la bordure pour les coins arrondis (en pixels). S'affichera uniquement sur les navigateurs internet compatibles CSS3.

en: Set footer widget area and footer container to display full width.
fr_FR: Définissez la zone de widget et pied de page pour l'affichage en pleine largeur.

en: Set header container to display full width.
fr_FR: Afficher l’en-tête sur toute la largeur du site.

en: Set the slider to start sliding automatically. Adjust the speed of sliding underneath.
fr_FR: Faire démarrer le défilement automatiquement. Vous pouvez ajuster la vitesse ci-dessous.

en: Set this to adjust the default in the post & page edit backend.
fr_FR: Définissez ceci pour ajuster la valeur par défaut dans les articles & pages.

en: Set this to the default rendered in the post backend.
fr_FR: Définissez la valeur par défaut du rendu dans la zone d’administration.

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Settings saved.
fr_FR: Paramètres sauvegardés.

en: Settings successfully imported. | Return to %sTheme Options%s
fr_FR: Réglages importés avec succès. | Retourner aux %sOptions du thème%s

en: Settings- Permalinks
fr_FR: Réglages - Permaliens

en: Setup this widget in your <a href="%s">options panel</a> under <strong>Subscribe &amp; Connect</strong>
fr_FR: Réglez ce widget dans votre <a href="%s">menu d'option</a> sous <strong>Souscription &amp; Connexion</strong>.

en: Share customer testimonials with your visitors.
fr_FR: Partager les témoignages clients avec vos visiteurs.

en: Shortcode Reference
fr_FR: Référence code court

en: Shortlinks feature in WooDojo.
fr_FR: LLiens courts dans WooDojo.

en: Show the Content
fr_FR: Afficher le contenu

en: Show the page title in slider when using Featured Image as background image.
fr_FR: Afficher le titre des pages dans le diaporama <strong>(SEULEMENT lorsque vous ajoutez une image d'arrière-plan à votre diaporama)</strong>

en: Show the post excerpt in the "Posts" slider.
fr_FR: Afficher l'extrait d'article dans le diaporama "Articles".

en: Show the post title in the "Posts" slider.
fr_FR: Afficher les articles dans le diaporama "Articles".

en: Show the thumbnail in the single post page.
fr_FR: Afficher les vignettes dans les pages d'articles.

en: Showcase your recent projects.
fr_FR: Afficher vos projets récents.

en: Showcase your team members and the roles they play.
fr_FR: Afficher les membres de votre équipe et leur rôle.

en: Single Post - Show Thumbnail
fr_FR: Page d'article - Afficher les vignettes

en: Single Post - Thumbnail Alignment
fr_FR: Page d'article - Alignement des vignettes

en: Single Post - Thumbnail Dimensions
fr_FR: Page d'article - Dimensions des vignettes

en: Single Project Layout
fr_FR: Affichage page de galerie seule

en: Single only
fr_FR: Page d'article uniquement

en: Site Description Font Style
fr_FR: Police de caractère de la description du site

en: Site Title Font Style
fr_FR: Police de caractère du titre du site

en: Site Width
fr_FR: Largeur du site

en: Sitemap
fr_FR: Plan du site

en: Size:
fr_FR: Taille :

en: Slide
fr_FR: Diapositive

en: Slide Group
fr_FR: Groupe diapo

en: Slide Group:
fr_FR: Groupe diaporama :

en: Slide Groups
fr_FR: Groupes diapos

en: Slider Pagination
fr_FR: Pagination diaporama

en: Slider Settings
fr_FR: Réglages diaporama

en: Solid
fr_FR: Solide

en: Solve:
fr_FR: Résoudre :

en: Sorry, no posts matched your criteria.
fr_FR: Désolé, aucun article ne correspond à vos critères.

en: Sorting:
fr_FR: Tri :

en: Specify border properties for Archive header
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure de l'en-tête des pages d'archive

en: Specify border properties for Page Navigation section.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure de la section de navigation en bas de page.

en: Specify border properties for post author section.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure pour la section de l'auteur de l'article.

en: Specify border properties for post more section.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure pour la section située sous l'article (sur la page d'accueil)

en: Specify border properties for the boxed layout.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure pour l'affichage de la boîte.

en: Specify border properties for the header.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de bordure pour l'en-tête.

en: Specify border properties for the menu items dividers.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de bordure pour les séparateurs d'éléments de menu

en: Specify border properties for the navigation dropdown menu.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de bordure de menu de navigation déroulant.

en: Specify border properties for the navigation.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure pour la navigation.

en: Specify border properties for the top border.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure du haut.

en: Specify border properties for widgets.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de bordure des widgets.

en: Specify border property for the widget title.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de bordure pour les titres de widgets.

en: Specify bottom border properties for the footer.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure basse du pied de page.

en: Specify left/right border properties for the footer.
fr_FR: Spécifiez les propriétés des bordures gauche/droite du pied de page.

en: Specify top border properties for the footer.
fr_FR: Spécifiez les propriétés de la bordure haute du pied de page.

en: Specify typography for post bottom text.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour les textes sous l'article.

en: Specify typography for post meta.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour les métas d'articles.

en: Specify typography for post title.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour les titres d'articles/pages.

en: Specify typography for post/page content text.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour les textes d'articles/pages.

en: Specify typography for post/page title text.
fr_FR: Sélectionnez la typographie pour les titres d'articles/pages.

en: Square
fr_FR: Carré

en: Submit
fr_FR: Envoyer

en: Subscribe
fr_FR: S'abonner

en: Subscribe & Connect
fr_FR: Souscription & Connexion

en: Subscribe / Connect
fr_FR: Souscription / Connexion

en: Subscribe By E-mail ID (Feedburner)
fr_FR: Souscrire par email ID (Feedburner)

en: Subscribe By E-mail to MailChimp
fr_FR: Souscrire par email vers MailChimp

en: Subscribe Title
fr_FR: Titre souscription

en: Subscribe to our RSS feed
fr_FR: Souscrivez à notre flux RSS

en: Subscribe to our e-mail newsletter to receive updates.
fr_FR: Souscrivez à notre lettre d'informations pour recevoir les mises à jour.

en: Subscription Settings
fr_FR: Paramètres d’adhésion

en: Tabs Widget Background color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des onglets de widget

en: Tabs Widget Inside Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan à l'intérieur des onglets de widget

en: Tabs Widget Meta / Tabber Font
fr_FR: Onglets Meta Widget / Police des onglets

en: Tabs Widget Title
fr_FR: Titre des onglets de widget

en: Tag Archives
fr_FR: Mots-clefs archives

en: Tag:
fr_FR: Mot-clef :

en: Tags for the post.
fr_FR: Mots-clefs pour l'article.

en: Tags:
fr_FR: Mots-clefs :

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: Tel:
fr_FR: Tèl :

en: Telephone
fr_FR: Téléphone

en: Terrain
fr_FR: Relief

en: Testimonial
fr_FR: Témoignages

en: Testimonial Author
fr_FR: Auteur du témoignage

en: Testimonials
fr_FR: Témoignages

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text or HTML that will be output when you click on the map marker for your location.
fr_FR: Texte ou HTML qui sera affiché lorsque vous cliquerez sur le marqueur de votre emplacement.

en: The Excerpt
fr_FR: Aperçu

en: The Image
fr_FR: L'image

en: The Last 30 Posts
fr_FR: Les 30 derniers articles

en: The Post
fr_FR: La publication

en: The base of all portfolio item URLs (visit the %s screen after changing this setting).
fr_FR: La base des URLs de tous les éléments  du portfolio (visitez la page %s après avoir changé ces réglages).

en: The default primary sidebar for your website, used in two or three-column layouts.
fr_FR: La barre latérale par défaut de votre site, utilisée dans les affichages deux-trois colonnes.

en: The framework is a collection of functionality that all WooThemes have in common. In most cases you can update the framework even if you have modified your theme, because the framework resides in a separate location (under %s).
fr_FR: Le framework est une collection de fonctionnalités que tous les WooThemes ont en commun. Dans la plupart des cas vous pouvez mettre à jour le framework même si vous avez modifié votre thème, parce que le framework est situé dans un emplacement spécial (sous %s).

en: The import file you've provided is invalid. Please try again.
fr_FR: Le fichier d'importation que vous avez fourni n'est pas valide, veuillez essayer de nouveau.

en: The misc typography options below only control typography not covered by other typography options. You can control specific typography on post title, post content, widget titles etc. in the other sections in the options panel.
fr_FR: Les options de typographie ci-dessous contrôlent uniquement les typographies non couvertes par d'autres options. Vous pouvez contrôler ces dernières depuis les autres onglets du menu d'options du thème.

en: The output width for Tumblog Audio player.
fr_FR: Largeur du lecteur audio pour Tumblog.

en: The output width for Tumblog Videos.
fr_FR: Largeur des vidéos pour Tumblog.

en: The output width for Tumblog image post images.
fr_FR: Largeur des images d'articles pour Tumblog

en: The output width for Tumblog media (images, videos, audio) on the "Magazine" page template's grid.
fr_FR: Largeur des médias Tumblog (images, vidéos, audio) pour le modèle de page "Magazine"

en: The page you are trying to reach does not exist, or has been moved. Please use the menus or the search box to find what you are looking for.
fr_FR: La page que vous cherchez n'existe pas, ou a été supprimée. Veuillez utiliser le menu ou saisir d'autres termes dans la boite de recherche.

en: The post author (link to the author's posts archive).
fr_FR: L'auteur de l'article (fais un lien vers la page d'archive des articles de l'auteur).

en: The post author (link to the author's website).
fr_FR: L'auteur de l'article (lien vers le site de l'auteur).

en: The post date.
fr_FR: La date de l'article.

en: The post thumbnail will be cropped to match the target aspect ratio (only used if <em>Dynamic Image Resizing</em> is enabled).
fr_FR: La vignette de l'article sera découpée pour correspondre au ratio indiqué (utilisé seulement si le <em>Redimensionnement automatique des images</em> est activé).

en: The post thumbnail will be dynamically resized using native WP resize functionality. <em>(Requires PHP 5.2+)</em>
fr_FR: La vignette de l'article sera redimensionnée automatiquement.

en: The post time.
fr_FR: L'heure de l'article.

en: The provided field data is invalid and cannot be validated.
fr_FR: La donnée fournie est invalide et ne peut donc pas être validée.

en: The settings data provided is malformed. Please try again.
fr_FR: Le fichier d'importation que vous avez fourni n'est pas valide, veuillez essayer de nouveau.

en: The time in <b>seconds</b> each slide pauses for, before sliding to the next. Only when using Auto Start option above.
fr_FR: Le temps de pause entre chaque diapo <b>en secondes</b>. Fonctionne uniquement si le démarrage automatique est activé ci-dessus.

en: The time in <b>seconds</b> the animation between frames will take e.g. 0.6
fr_FR: Le temps <b>en secondes</b> que l'animation entre les écrans prendra (ex : 0.6)

en: The widgetized area used on the "Widgets" page template (displays only if widgets are added here). Defaults to page content if no widgets are added.
fr_FR: La zone widgétisée utilisée dans le modèle de page "Widgets"   S’affiche uniquement si des widgets sont ajoutés ici). Contenu de la page par défaut si aucun widget n’est ajouté.

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Theme Options
fr_FR: Options du thème

en: There are two alternative methods of dynamically resizing the thumbnails in the theme, <strong>WP Post Thumbnail</strong> (default) or <strong>TimThumb</strong>.
fr_FR: Il existe 2 méthodes pour redimensionner automatiquement les vignettes d'images du site, <strong>WP Post Thumbnail</strong> ou <strong>TimThumb </strong>. Nous vous recommandons d'utiliser la première méthode qui est plus efficace.

en: There was a problem exporting your settings. Please try again.
fr_FR: Un problème est survenu lors de l'exportation de vos réglages. Veuillez essayer de nouveau.

en: There was a problem importing your settings. Please try again.
fr_FR: Un problème est survenu lors de l'importation de vos réglages. Veuillez essayer de nouveau.

en: There was an error submitting the form.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'envoi du formulaire.

en: There were one or more errors while submitting the form.
fr_FR: Il y a  une ou plusieurs erreurs durant l'envoi du formulaire.

en: There's a tutorial on how to do this on WooThemes.com: %sHow to upgradeyour theme%s.
fr_FR: Il y'a un tutorial la dessus sur woothemes.com : %sComment mettre à jour votre thème%s.

en: Thin
fr_FR: Fin

en: Thin Italic
fr_FR: Italique fin

en: This <a href="%1$s">child theme</a> loads its parent theme, %2$s.
fr_FR: Ce <a href="%1$s">thème enfant</a> charge son thème parent, %2$s.

en: This Flickr widget populates photos from a Flickr ID.
fr_FR: Ce widget Flickr récupère les photos d'un ID Flickr.

en: This alternative design resembles the old Portfolio layout.
fr_FR: Ce design alternatif ressemble à l'ancien modèle Portfolio.

en: This is a WooThemes Blog Author Info widget.
fr_FR: Widget présentant l'auteur du Blog

en: This is a WooThemes standardized component loading widget. Intended primarily for use in the "Widgets" Page Template widget region.
fr_FR: C’est un widget standardisé d chargement. Destiné à être utilisé principalement dans le modèle de page "Widgets"

en: This is a WooThemes standardized embed widget. It displays the video embed codes from your posts in a tab-like fashion.
fr_FR: Widget standardisé d'intégration vidéo, il affiche les vidéos de vos articles dans un onglet stylé.

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
fr_FR: Cet article est protégé par mot de passe. Saisissez le mot de passe pour voir les commentaires.

en: This widget is the Tabs that classically goes into the sidebar. It contains the Popular posts, Latest Posts, Recent comments and a Tag cloud.
fr_FR: Ce widget reprend les articles populaires, les derniers articles, les commentaires récents et un nuage de mots-clefs dans un tableau avec onglets.

en: This will contain all of the options listed below.
fr_FR: Cela contiendra toutes les options listées ci-dessous.

en: This will enable the <a href="http://code.google.com/p/timthumb/">TimThumb</a> (thumb.php) script which dynamically resizes images added through the <strong>custom settings panel</strong>  below the post editor. Make sure your themes <em>cache</em> folder is writable.
fr_FR: Cela activera <a href='http://code.google.com/p/timthumb/'>TimThumb</a>, script qui redimensionne les images ajoutées via le <strong>panneau de réglages sous le contenu de l'article</strong>.

en: Three Columns (Content in the Middle)
fr_FR: Trois colonnes (contenu au milieu)

en: Three Columns (Content on the Left)
fr_FR: Trois colonnes (contenu sur la gauche)

en: Three Columns (Content on the Right)
fr_FR: Trois colonnes (contenu sur la droite)

en: Three columns with the main content column in the middle.
fr_FR: Trois colonnes avec la colonne de contenu principal au milieu.

en: Three columns with the main content column on the left.
fr_FR: Trois colonnes avec la colonne de contenu principal sur la gauche.

en: Three columns with the main content column on the right.
fr_FR: Trois colonnes avec la colonne de contenu principal sur la droite.

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Thumbnail Alignment
fr_FR: Alignement des vignettes

en: Thumbnail Dimensions
fr_FR: Dimensions des vignettes

en: Thumbnail Settings
fr_FR: Réglages vignettes

en: Thumbnail Size (0=disable):
fr_FR: Taille vignettes (0=désactivé) :

en: Timeline
fr_FR: Chronologie

en: Title (optional):
fr_FR: Titre (optionnel) :

en: Title Font Style
fr_FR: Style de police des titres

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To install or activate them, use the actions below.
fr_FR: Pour les installer ou les activer, utilisez les actions ci-dessous.

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top Border
fr_FR: Bordure haute

en: Top Navigation
fr_FR: Menu de navigation du haut

en: Top Navigation - Background Color
fr_FR: Menu du haut - Couleur d'arrière-plan

en: Top Navigation - Hover / Sub Menu Background Color
fr_FR: Menu du haut - Survol / Couleur d'arrière-plan du sous-menu

en: Top Navigation - Hover / Sub Menu Color
fr_FR: Menu du haut - Survol / Couleur du sous-menu

en: Top Navigation Font Style
fr_FR: Police de caractère du menu du haut

en: Top/Bottom
fr_FR: Haut/Bas

en: Total number of words to show in the excerpt.
fr_FR: Nombre total de mots à afficher dans l'extrait.

en: Trackbacks/Pingbacks
fr_FR: Commentaires plus récents <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Tracking Code
fr_FR: Code de suivi

en: Tumblog : Audio URL
fr_FR: Tumblog : URL audio

en: Tumblog : Embed Code (Videos)
fr_FR: Tumblog : Code d'intégration (vidéos)

en: Tumblog : Link URL
fr_FR: Tumblog : Lien de l'URL

en: Tumblog : Link to Quote
fr_FR: Tumblog : Lien vers la citation

en: Tumblog : Quote
fr_FR: Tumblog : Citation

en: Tumblog : Quote Author
fr_FR: Tumblog : Auteur de la citation

en: Tumblog Audio Width
fr_FR: Largeur de l'audio Tumblog

en: Tumblog Content Method
fr_FR: Méthode de contenu Tumblog

en: Tumblog Content Position: Audio
fr_FR: Position du contenu Tumblog : Audio

en: Tumblog Content Position: Images
fr_FR: Position du contenu Tumblog : Images

en: Tumblog Content Position: Quotes
fr_FR: Position du contenu Tumblog : Citations

en: Tumblog Content Position: Video
fr_FR: Position du contenu Tumblog : Vidéo

en: Tumblog Functionality
fr_FR: Fonctionnalités Tumblog

en: Tumblog Images Width
fr_FR: Largeur des images Tumblog

en: Tumblog Media Widths on the "Magazine" Page Template's Grid
fr_FR: Largeur des médias Tumblog pour le modèle de page  "Magazine"

en: Tumblog Setup
fr_FR: Configurer Tumblog

en: Tumblog Video Width
fr_FR: Largeur des vidéos Tumblog

en: Tumblog will allow you to publish content using the WooTumblog functionality, including the Express for WordPress iPhone App. If you would like to use the iPhone app, you will need to enable XML-RPC publishing under Settings->Writing. Find out more at %s.
fr_FR: Tumblog vous permet de publier du contenu en utilisant les fonctionnalités Tumblog, incluant l'application iPhone Express App. Si vous souhaitez utiliser l'appli iPhone, vous devez activer XML-RPC sous Réglages > Ecriture. Plus d'infos sur %s.

en: Turn off the mouse scroll action for all the Google Maps on the site. This could improve usability on your site.
fr_FR: Désactiver le défilement de souris pour toutes les cartes Google Maps du site. Pour une meilleure navigation sur votre site.

en: Twitter URL
fr_FR: URL Twitter

en: Two Columns (Content on the Left)
fr_FR: Deux colonnes (contenu sur la gauche)

en: Two Columns (Content on the Right)
fr_FR: Deux colonnes (contenu sur la droite)

en: Two columns with the main content column on the left.
fr_FR: Deux colonnes avec la colonne de contenu principal sur la gauche.

en: Two columns with the main content column on the right.
fr_FR: Deux colonnes avec la colonne de contenu principal sur la droite.

en: Type:
fr_FR: Type :

en: Update Portfolio Gallery
fr_FR: Mettre à jour la galerie de portfolio

en: Update Slide Group
fr_FR: Mettre à jour groupe diapo

en: Update Tumblog
fr_FR: Mettre à jour Tumblog

en: Update WooFramework
fr_FR: Mettre à jour WooFramework

en: Upgrading your theme, or rather the WooFramework portion of it, will do the trick.
fr_FR: Mettre à jour votre thème, ou plutôt le WooFramework, devrait faire l'affaire.

en: Upload
fr_FR: Téléverser

en: Upload a 16px x 16px Png/Gif image that will represent your website's favicon.
fr_FR: Téléversez une <a href='http://www.faviconr.com/'>image ico</a> de 16px par 16px qui représentera l'icône de votre site.

en: Upload a background image, or specify the image address of your image (http://yoursite.com/image.png). <br/>Image should be same width as your site width.
fr_FR: Téléversez une image d'arrière-plan, ou spécifiez l'adresse de votre image (http://site.com/image.png). <br />La largeur de l'image doit correspondre à la largeur de votre site.

en: Upload a background image, or specify the image address of your image. (http://yoursite.com/image.png)
fr_FR: Téléversez une image d'arrière-plan, ou spécifiez l'adresse de votre image.  (http://site.com/image.png)

en: Upload a custom placeholder to be displayed when there is no product image.
fr_FR: Envoyez une image par défaut à utiliser lorsqu’il n’y a pas d’image produit.

en: Upload a logo for your theme, or specify an image URL directly.
fr_FR: Téléverser un logo pour votre thème, ou spécifier l'URL de l'image directement

en: Upload an image or enter an URL to your portfolio image
fr_FR: Téléversez une image ou entrez une URL pour l'image de votre portfolio

en: Upload an image or enter an URL.
fr_FR: Téléverser une image ou saisir une URL.

en: Upload an image to be used as background of this slide. (optional)
fr_FR: Téléverser l'image d'arrière-plan du diaporama. (optionnel)

en: Upload and Import
fr_FR: Téléverser et importer

en: Use Custom Tumblog RSS Feed
fr_FR: Utiliser un flux RSS spécifique Tumblog

en: Use WordPress post thumbnail to assign a post thumbnail. Will enable the <strong>Featured Image panel</strong> in your post sidebar where you can assign a post thumbnail.
fr_FR: Utiliser WP Post Thumbnail pour créer les vignettes d'images. Cela activera l'option <strong>Image à la une</strong> dans la barre de droite de l'espace d'écriture d'écriture, cette image sera la vignette de votre article.

en: Use as %s
fr_FR: Utiliser en tant que %s

en: Use image as %s
fr_FR: Utilisez l'image comme %s

en: Use these shortcodes to include dynamic data into your meta sections.
fr_FR: Utilisez ces codes courts pour inclure des données dynamique dans vos sections méta.

en: Use this Image
fr_FR: Utiliser cette image

en: Use this widget to add any type of Ad as a widget.
fr_FR: Utilisez ce widget pour ajouter n’importe quel type de publicité en tant que widget.

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Video
fr_FR: Vidéo

en: Video Embed Code
fr_FR: Code d'intégration vidéo

en: View Documentation &rarr;
fr_FR: Voir la documentation &rarr;

en: View File
fr_FR: Voir le fichier

en: View Portfolio Item
fr_FR: Voir élément de portfolio

en: View Slide
fr_FR: Voir diapositive

en: View all Tumblogs
fr_FR: Voir tous les Tumblogs

en: View all items in %s
fr_FR: Voir tous les éléments dans %s

en: View all post filed under %s
fr_FR: Voir toutes les publications classées dans %s

en: View all projects
fr_FR: Voir tous les projets

en: View your shopping cart
fr_FR: Voir votre panier

en: Visible Pages:
fr_FR: Pages visibles :

en: Visit %s&#8217;s website
fr_FR: Visitez le site %s&#8217

en: Visit Website
fr_FR: Visiter le site

en: WP Post Thumbnail
fr_FR: Vignettes d'images des articles

en: WP Post Thumbnail - Dynamic Image Resizing
fr_FR: Vignettes articles - Redimensionnement dynamique des images

en: WP Post Thumbnail - Hard Crop
fr_FR: Vignettes articles - Retaillage

en: Welcome to %s
fr_FR: Bienvenue sur %s

en: What to do now?
fr_FR: Que faire maintenant ?

en: Widget Background Color
fr_FR: Couleur d'arrière-plan des widgets

en: Widget Border
fr_FR: Bordure des widgets

en: Widget Padding
fr_FR: Positionnement des widgets

en: Widget Rounded Corners
fr_FR: Bords arrondis des widgets

en: Widget Text
fr_FR: Texte des widgets

en: Widget Title
fr_FR: Titre des widgets

en: Widget Title Bottom Border
fr_FR: Bordure basse du titre des widgets

en: Widgetized Footer Region %d.
fr_FR: Pied de page widgétisé %d.

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width:
fr_FR: Largeur :

en: Woo - Adspace Widget
fr_FR: Espace pub

en: Woo - Blog Author Info
fr_FR: Info Auteur

en: Woo - Component
fr_FR: Composant

en: Woo - Embed/Video
fr_FR: Intégration/Vidéo

en: Woo - Flickr
fr_FR: Flickr

en: Woo - Subscribe / Connect
fr_FR: Abonnement / Connexion

en: Woo - Tabs
fr_FR: Onglets

en: WooCommerce Page Layout
fr_FR: Affichage pages Commerce

en: WooFramework Internal Container
fr_FR: Framework conteneur interne

en: WooFramework update is available (v%s). %sDownload new version%s (%sSee Changelog%s)
fr_FR: Une mise à jour du framework est disponible (v%s). %sTéléchargez la nouvelle version%s (%sVoir l'historique%s)

en: WooThemes Settings Backup
fr_FR: Paramètres de Sauvegarde de  WooThemes

en: WordPress Menu Management
fr_FR: Gestion des Menus du site

en: You are not able to update this option because you lack the <code>unfiltered_html</code> capability.
fr_FR: Vous n’êtes pas capable de mettre à jour cette option parce qu’il vous manque la capacité suivante: <code>unfiltered_html</code>.

en: You can select your desired layout on the %stheme options%s screen.
fr_FR: Vous pouvez sélectionner votre affichage préféré depuis l’écran %soptions du thème%s.

en: You emailed
fr_FR: Vous avez envoyé un courriel à

en: You entered an invalid
fr_FR: Vous avez saisi un invalide

en: You entered an invalid email address.
fr_FR: Vous avez saisi une adresse email invalide.

en: You forgot to enter your
fr_FR: Vous n'avez pas saisi votre

en: You forgot to enter your comments.
fr_FR: Vous n'avez pas saisi votre commentaire.

en: You forgot to enter your email address.
fr_FR: Vous n'avez pas saisi votre adresse email.

en: You forgot to enter your name.
fr_FR: Vous n'avez pas saisi votre nom.

en: You got the maths wrong
fr_FR: Le résultat saisi est incorrect

en: You got the maths wrong.
fr_FR: Le résultat saisi est incorrect.

en: YouTube URL
fr_FR: URL Youtube

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_FR: Votre commentaire est en attente de modération.

en: Your current layout width is %s and your current layout type is %s.
fr_FR: La largeur de votre affichage actuel est %s et votre type d’affichage est %s.

en: Your email was successfully sent.
fr_FR: Votre email a été envoyé.

en: Your version of the WooFramework (%s) does not yet support shortcodes. Shortcodes were introduced with version %s of the framework.
fr_FR: La version de votre framework(%s) ne supporte pas les raccourcis. Les raccourcis ont été introduits avec la version %s du framework.

en: an instance of the WF_Fields class
fr_FR: une instance de la classe WF_Fields

en: an instance of the WF_Fields_Meta class
fr_FR: une instance de la classe WF_Fields_Meta

en: at
fr_FR: à

[ctx: comment topic]
en: on
fr_FR: sur

en: comments
fr_FR: commentaires

en: in
fr_FR: dans

en: on
fr_FR: sur

en: or
fr_FR: ou

[ctx: post datetime]
en: on
fr_FR: sur

[ctx: post type general name]
en: Slides
fr_FR: Diapositives

[ctx: post type singular name]
en: Portfolio Item
fr_FR: Elément du portfolio

[ctx: post type singular name]
en: Slide
fr_FR: Diapositive

[ctx: slide]
en: Add New
fr_FR: Ajouter

[ctx: taxonomy general name]
en: Portfolio Galleries
fr_FR: Galeries de portfolio

[ctx: taxonomy general name]
en: Slide Groups
fr_FR: Groupes diapos

[ctx: taxonomy singular name]
en: Portfolio Gallery
fr_FR: Galerie de portfolio

[ctx: taxonomy singular name]
en: Slide Group
fr_FR: Groupe diapo
