Themes - GeneratePress - en to fr_CA translation catalogue (234 entries)

note: Description of the theme
en: GeneratePress is a lightweight WordPress theme built with a focus on speed and usability. Performance is important to us, which is why a fresh GeneratePress install adds less than 10kb (gzipped) to your page size. We take full advantage of the block editor (Gutenberg), which gives you more control over creating your content. If you use page builders, GeneratePress is the right theme for you. It is completely compatible with all major page builders, including Beaver Builder and Elementor. Thanks to our emphasis on WordPress coding standards, we can boast full compatibility with all well-coded plugins, including WooCommerce. GeneratePress is fully responsive, uses valid HTML/CSS, and is translated into over 25 languages by our amazing community of users. A few of our many features include 60+ color controls, powerful dynamic typography, 5 navigation locations, 5 sidebar layouts, dropdown menus (click or hover), and 9 widget areas. Learn more and check out our powerful premium version at https://generatepress.com
fr_CA: GeneratePress est un thème WordPress léger construit avec un accent mis sur la rapidité et la convivialité. Les performances sont importantes pour nous, c’est pourquoi une nouvelle installation de GeneratePress ajoute moins de 10 Ko (gzippé) à la taille de votre page. Nous tirons pleinement parti du nouvel éditeur de blocs (Gutenberg), qui vous permet de mieux contrôler la création de votre contenu. Si vous utilisez des constructeurs de page, GeneratePress est le bon thème pour vous. Il est complètement compatible avec tous les principaux constructeurs de pages, y compris Beaver Builder et Elementor. En mettant l’accent sur les normes de codage de WordPress, nous pouvons bénéficier d’une compatibilité totale avec toutes les extensions correctement codées, y compris WooCommerce. GeneratePress est totalement adaptatif, utilise un code HTML / CSS valide et est traduit dans plus de 25 langues par notre incroyable communauté d’utilisateurs. Certaines de nos nombreuses fonctionnalités incluent l’intégration de micro-données, 9 zones de widgets, 5 mises en page de navigation, 5 dispositions de colonne latérale, des menus déroulants (clic ou survol) et des préréglages de couleurs de navigation. Apprenez-en plus et découvrez notre puissante version premium sur https://generatepress.com

note: translators: Contrast number
en: Contrast %s
fr_CA: Contraste %s

en: Contrast
fr_CA: Contraste

en: Sidebar Widgets
fr_CA: Widgets de la barre latérale

en: Navigation Text
fr_CA: Texte de navigation

en: Forms
fr_CA: Formulaires

en: Widget Title
fr_CA: Titre du widget

en: Buttons
fr_CA: Boutons

en: Link Hover
fr_CA: Survol de lien

en: Link
fr_CA: Lien

en: Tagline
fr_CA: Slogan

en: Site Title
fr_CA: Titre du site

en: Border
fr_CA: Bordure

en: Back to Top
fr_CA: Haut de page

en: Configure
fr_CA: Configurer

en: Always
fr_CA: Toujours

en: Never
fr_CA: Jamais

en: Optional
fr_CA: Optionnel

en: Fallback
fr_CA: Alternative

en: Block
fr_CA: Bloc

en: Auto
fr_CA: Automatique

en: Single Post
fr_CA: Article seul

en: Primary
fr_CA: Principal

en: Dashboard
fr_CA: Tableau de bord

en: Choose your content container type.
fr_CA: Choisissez votre type de conteneur de contenu.

en: Content Container
fr_CA: Conteneur de contenu

en: Close Sub-Menu
fr_CA: Fermer le sous-menu

en: Open Sub-Menu
fr_CA: Ouvrir le sous-menu

en: Show Content Title
fr_CA: Afficher le titre du contenu

en: Disable Content Title
fr_CA: Désactiver le titre du contenu

[ctx: more on post title]
note: translators: Aria-label describing the read more button
en: More on %s
fr_CA: En savoir plus sur %s

note: translators: left arrow
en: %s Previous
fr_CA: %s précédent

en: here
fr_CA: ici

note: translators: Learn more here
en: Switching your structure can change how your website displays. Review your website thoroughly before publishing this change, or use a staging site to review the potential changes. Learn more %s.
fr_CA: Changer de structure peut modifier la façon dont votre site Web s’affiche. Examinez soigneusement votre site Web avant de publier cette modification ou utilisez un site de test pour passer en revue les modifications potentielles. En savoir plus %s.

en: Caution:
fr_CA: Attention :

en: Flexbox
fr_CA: Boîtes flexibles

en: Floats
fr_CA: Boîtes flottantes

en: Navigation After
fr_CA: Navigation après

en: Navigation Before
fr_CA: Navigation avant

en: Classic
fr_CA: Classique

[ctx: GeneratePress]
en: Built with
fr_CA: Construit avec

note: translators: right arrow
en: Next %s
fr_CA: %s suivant

en: Full Content
fr_CA: Contenu intégral

en: Close Search Bar
fr_CA: Fermer la barre de recherche

en: Open Search Bar
fr_CA: Ouvrir la barre de recherche

en: Reduce the number of CSS file requests and use a lite version of our grid system.
fr_CA: Réduit le nombre de requêtes aux fichiers CSS et utilise une version légère de notre système de grille.

en: Combine CSS
fr_CA: Combiner les CSS

en: Font
fr_CA: Police

en: Icon Type
fr_CA: Type d’icône

en: Text
fr_CA: Texte

en: Boxes
fr_CA: Boîtes

en: Container Alignment
fr_CA: Alignement du conteneur

en: Place logo next to title
fr_CA: Mettre le logo à côté du titre

en: Heading 3 (H3)
fr_CA: Titre 3 (H3)

en: Heading 2 (H2)
fr_CA: Titre 2 (H2)

en: Heading 1 (H1)
fr_CA: Titre 1 (H1)

en: Reset Settings
fr_CA: Réinitialiser les réglages

en: Want to learn more about the theme? Check out our extensive documentation.
fr_CA: Voulez-vous en apprendre plus à propos du thème ? Regardez notre documentation détaillée.

en: Start Customizing
fr_CA: Commencer à personnaliser

en: All Options
fr_CA: Toutes les options

en: Customize Colors
fr_CA: Personnaliser les couleurs

en: Customize Fonts
fr_CA: Personnaliser les polices

en: Upload Logo
fr_CA: Téléverser un logo

en: Dropdown Direction
fr_CA: Direction du menu déroulant

en: The width when the navigation ceases to float and drops below your logo.
fr_CA: La largeur lorsque la navigation cesse d’être flottante et passe en-dessous de votre logo.

en: Navigation Drop Point
fr_CA: Point de rupture de la navigation

en: Navigation Left
fr_CA: Navigation à gauche

en: Navigation After - Centered
fr_CA: Navigation après - Centré

en: Navigation Before - Centered
fr_CA: Navigation avant - Centré

en: Header Presets
fr_CA: Préréglages de l’en-tête

en: Current
fr_CA: Actuel

en: Logo Width
fr_CA: Largeur du logo

en: Visit documentation &rarr;
fr_CA: Voir la documentation »

en: Layout Options
fr_CA: Options de disposition

en: Mobile Menu
fr_CA: Menu mobile

en: Premium module available
fr_CA: Module Premium disponible

en: Deleting your settings can not be undone.
fr_CA: La suppression de vos réglages ne peut pas être annulée.

en: Premium Modules
fr_CA: Modules Premium

en: Cache CSS generated by your options to boost performance.
fr_CA: Cache CSS généré par vos options pour amplifier les performances.

en: Cache dynamic CSS
fr_CA: Cache CSS dynamique

en: Load essential Font Awesome icons instead of the full library.
fr_CA: Chargez les icônes Font Awesome essentielles au lieu de la bibliothèque complète.

en: Load essential icons only
fr_CA: Charger uniquement les icônes essentielles

en: General
fr_CA: Général

en: Excerpt
fr_CA: Extrait

en: Content Type
fr_CA: Type de contenu

en: More options are available for this section in our premium version.
fr_CA: Plus d’options sont disponibles pour cette section dans notre version Premium.

en: Retina Logo
fr_CA: Logo Rétina

en: Premium Modules Available
fr_CA: Modules Premium disponibles

en: Variants
fr_CA: Variantes

en: System fonts
fr_CA: Polices système

en: Comment
fr_CA: Commentaire

en: Tablet
fr_CA: Tablette

en: Desktop
fr_CA: Ordinateur

en: Full Width
fr_CA: Pleine largeur

en: Top Bar Alignment
fr_CA: Alignement de la barre du haut

en: Top Bar Inner Width
fr_CA: Largeur interne de la barre du haut

en: Top Bar Width
fr_CA: Largeur de la barre du haut

en: Top Bar
fr_CA: Barre du haut

en: Learn more
fr_CA: En savoir plus

en: Footer Bar Alignment
fr_CA: Alignement de la barre de pied de page

en: Footer Bar
fr_CA: Pied de page

en: Inner Footer Width
fr_CA: Largeur interne du pied de page

en: Inner Navigation Width
fr_CA: Largeur interne de la navigation

en: Inner Header Width
fr_CA: Largeur interne de l’en-tête

en: Paragraph margin
fr_CA: Marge de paragraphe

en: Line height
fr_CA: Hauteur de ligne

en: Reset
fr_CA: Réinitialiser

en: Footer
fr_CA: Pied de page

en: Primary Navigation
fr_CA: Navigation principale

en: Container
fr_CA: Conteneur

en: Sidebars
fr_CA: Colonnes latérales

en: Scroll back to top
fr_CA: Défiler vers le haut

en: Back to Top Button
fr_CA: Bouton de retour en haut

en: Footer Width
fr_CA: Largeur du pied de page

en: Click - Arrow
fr_CA: Clic - Flèche

en: Hover
fr_CA: Survol

en: Navigation Dropdown
fr_CA: Menu déroulant de navigation

en: Navigation Width
fr_CA: Largeur de la navigation

en: Click - Menu Item
fr_CA: Clic - Élément du menu

en: Full
fr_CA: Complet

en: Header Width
fr_CA: Largeur de l’en-tête

[ctx: made with love]
note: translators: %s: Heart icon
en: Made with %s by Tom Usborne
fr_CA: Créé avec %s par Tom Usborne

en: Float Left
fr_CA: Flottant à gauche

en: Support
fr_CA: Soutien

en: Content Title
fr_CA: Titre du contenu

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try searching?
fr_CA: Aucun contenu n&rsquo; a été trouvé à l&rsquo;adresse demandée. Pourquoi ne pas essayer une recherche?

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fr_CA: Recherche&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fr_CA: Rechercher&nbsp;:

note: translators: 1: Search query name
en: Search Results for: %s
fr_CA: Résultats de recherche pour&nbsp;: %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fr_CA: Il semblerait qu’aucun résultat n’ait été trouvé ici. Peut-être qu'une recherche aidera.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fr_CA: Désolé, mais rien ne correspond à vos critères. Réessayez en modifiant les termes de recherche.

note: translators: 1: Admin URL
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fr_CA: Vous êtes prêt à publier votre premier article? <a href="%1$s">Commencez ici</a>.

en: Nothing Found
fr_CA: Rien n’a été trouvé

en: % Comments
fr_CA: % commentaires

en: 1 Comment
fr_CA: Un commentaire

en: Leave a comment
fr_CA: Laisser un commentaire

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
fr_CA: Étiquettes

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
fr_CA: Catégories

[ctx: label]
en: Search
fr_CA: Chercher

en: Read more
fr_CA: Continuer la lecture

note: translators: 1: Author name
en: View all posts by %s
fr_CA: Voir tous les articles de %s

en: by
fr_CA: par

en: Your comment is awaiting moderation.
fr_CA: Votre commentaire est en attente de modération.

[ctx: 1: date, 2: time]
note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
fr_CA: %1$s à %2$s

en: Pingback:
fr_CA: Ping&nbsp;:

en: Newer posts
fr_CA: Articles plus récents

en: Older posts
fr_CA: Anciens articles

en: Next
fr_CA: Suivant

en: Previous
fr_CA: Précédent

en: Post navigation
fr_CA: Navigation de l'article

en: Next &rarr;
fr_CA: Suivant »

en: Settings removed.
fr_CA: Réglages supprimés.

en: Import successful.
fr_CA: Importation réussie.

en: &larr; Previous
fr_CA: « Précédent

en: Disable Elements
fr_CA: Désactiver des éléments

en: Settings saved.
fr_CA: Réglages enregistrés.

en: Warning: This will delete your settings.
fr_CA: Avertissement&nbsp;: ceci va effacer vos réglages.

en: Background
fr_CA: Arrière-plan

en: Customize
fr_CA: Personnaliser

[ctx: submit button]
en: Search
fr_CA: Rechercher

en: Skip to content
fr_CA: Aller au contenu

en: 1 Widgets
fr_CA: 1 Widget

en: 0 Widgets
fr_CA: 0 Widget

en: Both Sidebars on Right
fr_CA: Les deux colonnes latérales à droite

en: Both Sidebars on Left
fr_CA: Les deux colonnes latérales à gauche

en: Both Sidebars
fr_CA: Les deux colonnes latérales

en: No Sidebars
fr_CA: Aucune colonne latérale

en: Content
fr_CA: Contenu

en: Default
fr_CA: Valeur par défaut

en: Blog
fr_CA: Blogue

en: Footer Widgets
fr_CA: Widgets de pied de page

en: Content / Sidebar / Sidebar
fr_CA: Contenu / Colonne latérale / Colonne latérale

en: Sidebar / Sidebar / Content
fr_CA: Colonne latérale / Colonne latérale / Contenu

en: Sidebar / Content / Sidebar
fr_CA: Colonne latérale / Contenu / Colonne latérale

en: Content (no sidebars)
fr_CA: Contenu (pas de colonne latérale)

en: Content / Sidebar
fr_CA: Contenu / Colonne latérale

en: Single Post Sidebar Layout
fr_CA: Disposition de la colonne latérale en mode d'un article seul

en: Blog Sidebar Layout
fr_CA: Disposition de la colonne latérale en mode blogue

en: Sidebar / Content
fr_CA: Colonne latérale / Contenu

en: Sidebar Layout
fr_CA: Disposition de la colonne latérale

en: One Container
fr_CA: Un conteneur

en: Separate Containers
fr_CA: Des conteneurs séparés

en: Content Layout
fr_CA: Disposistion du contenu

en: Disable
fr_CA: Désactiver

en: Below Header
fr_CA: Sous l'en-t&ecirc:te

en: Navigation Search
fr_CA: Rechercher de navigation

en: Navigation Alignment
fr_CA: Alignement de la navigation

en: No Navigation
fr_CA: Aucune navigation

en: Float Right
fr_CA: Flotter vers la droite

en: Above Header
fr_CA: Au dessus de l&rsquo;en-tête

en: Navigation Location
fr_CA: Position de la navigation

en: Enable
fr_CA: Activer

en: Right
fr_CA: Droite

en: Center
fr_CA: Centre

en: Left
fr_CA: Gauche

en: Header Alignment
fr_CA: Alignement de l'en-tête

en: Contained
fr_CA: Contenu

en: Container Width
fr_CA: Largeur de conteneur

en: Layout
fr_CA: Disposition

en: Link Color Visited
fr_CA: Couleur des liens visités

en: Background Hover
fr_CA: Couleur d'arrière-plan au survol

en: Colors
fr_CA: Couleurs

en: Hide site tagline
fr_CA: Cacher le slogan du site

en: Hide site title
fr_CA: Cacher le titre du site

en: Font size
fr_CA: Taille de police

en: Text transform
fr_CA: Transformation du texte

en: Font weight
fr_CA: Graisse

en: Body
fr_CA: Corps

en: Typography
fr_CA: Typographie

en: Font family
fr_CA: Famille de polices

en: Default fonts
fr_CA: Polices par défaut

en: Google fonts
fr_CA: Google Fonts

en: Header
fr_CA: En-tête

en: Left Sidebar
fr_CA: Colonne latérale gauche

en: Right Sidebar
fr_CA: Colonne latérale droite

en: Primary Menu
fr_CA: Menu principal

en: Footer Widget 5
fr_CA: Pied de page - Widget 5

en: Footer Widget 4
fr_CA: Pied de page - Widget 4

en: Footer Widget 3
fr_CA: Pied de page - Widget 3

en: Footer Widget 2
fr_CA: Pied de page - Widget 2

en: Footer Widget 1
fr_CA: Pied de page - Widget 1

en: Edit
fr_CA: Modifier

en: Pages:
fr_CA: Pages&nbsp;:

en: Post Comment
fr_CA: Laisser un commentaire

en: Leave a Comment
fr_CA: Laisser un commentaire

en: Website
fr_CA: Site web

en: Email
fr_CA: Courriel

en: Name
fr_CA: Nom

en: Comments are closed.
fr_CA: Les commentaires sont fermés.

en: Newer Comments &rarr;
fr_CA: Commentaires plus récents »

en: &larr; Older Comments
fr_CA: « Commentaires précédents

en: Comment navigation
fr_CA: Navigation des commentaires

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_CA[0]: %1$s réflexion au sujet de &ldquo;%2$s&rdquo;
fr_CA[1]: %1$s réflexions au sujet de &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fr_CA: Oups! Cette page est introuvable.
