LearnDash ProPanel 2.1.2.2 - en to fr_CA translation catalogue (114 entries)

en: ProPanel Activity
fr_CA: Activité du ProPanel

en: View Quiz Statistics
fr_CA: Voir les statistiques du test de connaissances

en: Statistics
fr_CA: Statistiques

en: ProPanel Email: AJAX submission could not complete, please try again.
fr_CA: Courriel ProPanel : La soumission AJAX n'a pas pu être complétée, veuillez réessayer.

en: ProPanel Filtering
fr_CA: Filtrage ProPanel

en: Email sent to %d destinations
fr_CA: Courriel envoyé à des destinations %d

en: We could not send the email successfully. Please try again or check with your hosting provider.
    Error: %s
fr_CA: Nous n'avons pas pu envoyer le courriel avec succès. Veuillez réessayer ou vérifier auprès de votre hébergeur.
    Erreur : %s

en: We do not have any email addresses to send your message to.
fr_CA: Nous n'avons pas d'adresse courriel pour envoyer votre message.

en: ProPanel Overview
fr_CA: Vue d'ensemble du ProPanel

en: ProPanel Progress Chart
fr_CA: Tableau de progression du ProPanel

en: Not Started
fr_CA: Non Démarré

en: In Progress
fr_CA: En progression

en: Completed
fr_CA: Complété

en: ProPanel Reporting
fr_CA: Rapports ProPanel

en: Show ProPanel Full Page
fr_CA: Afficher ProPanel pleine page

en: LearnDash is required to be activated before LearnDash ProPanel can work properly.
fr_CA: LearnDash doit être activé pour que LearnDash ProPanel puisse fonctionner correctement.

en: This shortcode displays widgets from ProPanel.
fr_CA: Ce shortcode affiche les widgets de ProPanel.

en: Select which ProPanel widget to dislay
fr_CA: Sélectionnez le widget ProPanel à afficher

en: Link to ProPanel Full Page
fr_CA: Lien vers la pleine page de ProPanel

en: Overview Widget
fr_CA: Widget Vue d'ensemble

en: Filtering Widget
fr_CA: Widget de filtrage

en: Reporting Widget
fr_CA: Widget de reporting

en: Activity Widget
fr_CA: Widget d'activité

en: Progress Chart Widget
fr_CA: Widget Graphique de progression

en: Filter Groups
fr_CA: Groupes de filtres

en: Filter Widget by Group ID
fr_CA: Filtrer le widget par ID de groupe

en: Filter Courses
fr_CA: Filtrer les cours

en: Filter Widget by Course ID
fr_CA: Filtrer le widget par ID de cours

en: Filter Users
fr_CA: Filtrer les utilisateurs

en: Filter Widget by User ID
fr_CA: Filtrer le widget par ID utilisateur

en: Filter Course Status
fr_CA: Filtrer l'état du cours

en: Filter Widget by Course Status
fr_CA: Filtrer le widget par statut de cours

en: All Statuses
fr_CA: Tous les états

en: Display Chart
fr_CA: Afficher le graphique

en: Display Chart Orientation
fr_CA: Affichage de l'orientation du graphique

en: Stacked (default)
fr_CA: Empilé (par défaut)

en: Side by Side
fr_CA: Côte à côte

en: Per Page
fr_CA: Par page

en: Pagination for Widget output
fr_CA: Pagination pour la sortie Widget

en: When using the "reporting" or "progress_chart" widget shortcodes. A selection from the Group, Course or User filters is required unless also using the "filtering" widget shortcode on the same page.
fr_CA: Lors de l'utilisation des shortcodes du widget "reporting" ou "progress_chart". Une sélection dans les filtres Groupe, Cours ou Utilisateur est nécessaire sauf si vous utilisez également le raccourci widget "Filtrer" sur la même page.

en: LearnDash ProPanel requires the following plugin(s) be active: %s
fr_CA: LearnDash ProPanel nécessite que le ou les plugins suivants soient actifs : %s

en: ProPanel License
fr_CA: Licence ProPanel

en: Filters
fr_CA: Filtres

en: Email
fr_CA: Courriel

en: Full Page
fr_CA: Pleine page

en: Dashboard
fr_CA: Tableau de bord

[ctx: activity widget pagnation previous page link]
en: &laquo; Previous
fr_CA: &laquo ; Précédent

[ctx: activity widget pagnation next page link]
en: Next &raquo;
fr_CA: Prochain &raquo;

en: First Page
fr_CA: Première page

en: Previous Page
fr_CA: Page précédente

en: Next Page
fr_CA: Page suivante

en: Last Page
fr_CA: Dernière page

[ctx: Export Course Data]
en: Export %s Data
fr_CA: Exporter %s Données

[ctx: Export Quiz Data]
en: Export %s Data
fr_CA: Exporter %s Données

en: Completed Date (Duration)
fr_CA: Date d'achèvement (durée)

en: Completed Date
fr_CA: Date d'achèvement

en: Started Date (Duration)
fr_CA: Date de début (Durée)

en: Started Date
fr_CA: Date de début

en: See User Progress
fr_CA: Voir la progression de l'utilisateur

[ctx: Quiz Completed:]
en: %s Completed:
fr_CA: %s complété:

note: translators: %s: Name of current post
en:  (edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>)
fr_CA:  (éditer<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>)

[ctx: Course:]
en: %s:
fr_CA: %s :

en: Result:
fr_CA: Résultat :

en: Pending
fr_CA: En attente

en: Passed
fr_CA: Obtenu

en: Failed
fr_CA: Échec

en: Completed %d out of %d
fr_CA: Complété %d sur %d

[ctx: Gained Course Access:]
en: Gained %s Access:
fr_CA: Accès aux %s gagnés :

[ctx: Lesson:]
en: %s:
fr_CA: %s :

en: Completed %d out of %d steps
fr_CA: Complété %d sur %d étapes

[ctx: Topic:]
en: %s:
fr_CA: %s :

en: Please select user(s) to send an email to.
fr_CA: Veuillez sélectionner le(s) utilisateur(s) à qui envoyer un courriel.

en: Your Message
fr_CA: Votre message

en: Send
fr_CA: Envoyer

en: Reset
fr_CA: Réinitialiser

en: Sending...
fr_CA: Envoi en cours...

en: Filter By:
fr_CA: Filtrer par:

en: Per Page:
fr_CA: Par page :

en: Filter
fr_CA: Filtre

en: LearnDash ProPanel Reporting
fr_CA: Reporting LearnDash ProPanel

en: ProPanel Progress Activity
fr_CA: Activité de progrès ProPanel

en: No Results Found.
fr_CA: Aucun résultat n'est trouvé.

en: Total Students
fr_CA: Nombre total d'étudiants

en: Assignments Pending
fr_CA: Assignations en attente

en: Essays Pending
fr_CA: Essais en attente

en: Progress Distribution
fr_CA: Répartition des progrès

en: No All-Progress items found
fr_CA: Pas tous les éléments de progrès ne sont trouvés

en: In Progress Breakdown
fr_CA: Ventilation en cours

en: No In-Progress items found
fr_CA: Aucun article en cours trouvé

en: Please choose a filter in ProPanel Reporting.
fr_CA: Veuillez choisir un filtre dans ProPanel Reporting.

en: Download
fr_CA: Télécharger

en: Compose a new mail to %s
fr_CA: Rédiger un nouveau courriel à %s

en: %d of %d steps completed
fr_CA: Complété %d sur %d

en: Search Users
fr_CA: Rechercher des utilisateurs

[ctx: All Courses]
en: All %s
fr_CA: Tou(te)s les %s

en: User
fr_CA: Utilisateur

en: Progress
fr_CA: Progression

en: User ID
fr_CA: ID de l'utilisateur

en: Completed On
fr_CA: Complété le

[ctx: Course ID:]
en: %s ID:
fr_CA: %s ID :

en: Search Groups
fr_CA: Rechercher des Groupes

en: All Groups
fr_CA: Tous les groupes

en: Course
fr_CA: Programme

[ctx: Search Courses]
en: Search %s
fr_CA: Chercher %s

en: All Users
fr_CA: Tous les utilisateurs

en: Select User
fr_CA: Sélectionnez un utilisateur

[ctx: Course ID]
en: %s ID
fr_CA: ID %s

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fr_CA: Vous n'avez pas les droits requis pour accéder à cette page.

en: settings saved.
fr_CA: réglages sauvegardés.

en: License Settings
fr_CA: Paramètres de licence

en: Email:
fr_CA: Adresse courriel:

en: License Key:
fr_CA: Clé de licence :

en: Update License
fr_CA: Licence de mise à jour

note: Description of the plugin/theme
en: Easily manage and view your LearnDash LMS activity.
fr_CA: Gérez et visualisez facilement votre activité LearnDash LMS.
